Biorą się za gaz z łupków

10

Już nie tylko wydobyciem miedzi, ale i gazu łupkowego, zajmie się KHGM. Jak informuje biuro prasowe firmy, Polska Miedź wspólnie ze spółkami PGNiG, ENEA, PGE i TAURON Polska Energia podpisały dziś umowę na poszukiwanie, rozpoznawanie i wydobywanie gazu łupkowego. Pierwszy gaz ze wspólnego projektu może popłynąć już w 2016 roku.

– Dzisiejsze porozumienie wskazuje realną alternatywę dla rodzimej energetyki i naszych klientów, nie może zabraknąć naszego w nim głosu. Gaz jest ważnym źródłem energii, dzięki gazowi z łupków Polska jest w stanie zapewnić sobie bezpieczeństwo i niezależność energetyczną, na czym zależy nam jako przedstawicielom branży, ale i naszym klientom – twierdzi prezes KGHM Herbert Wirth.

– Zasoby surowcowe są we współczesnym świecie jednym z najistotniejszych czynników wpływających na pozycję gospodarczą nie tylko firm, które je eksploatują, ale również państw, które pośrednio lub bezpośrednio sprawują nad nimi kontrolę – tłumaczy Wirth.

Prezes przypomina też, bezpieczeństwo surowcowe w globalnej gospodarce to przyszłość KGHM. Jego zdaniem, Polska Miedź jest jedną z nielicznych polskich firm mającą dziś realny dostęp do zasobów surowcowych na rynku globalnym. – Jednocześnie angażujemy się w projekty pozyskiwania tańszych źródeł energii. Dojście do własnego gazu jest dla nas istotne ze względów ekonomicznych i ekologicznych. Liczymy na to, że ten projekt będzie naszym wspólnym sukcesem – dodaje.

Początkowo operatorem prac poszukiwawczo-rozpoznawczych będzie PGNiG. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, wydobycie może ruszyć w ciągu trzech lat.

Zgodnie z umową zawartą pomiędzy spółkami, wspólne prace będą prowadzone na należącej do PGNiG części koncesji Wejherowo na padach: Kochanowo, Częstkowo, Tępcz, na której wstępne badania potwierdziły występowanie gazu z łupków. Współpraca spółek na koncesji Wejherowo obejmie obszar o powierzchni ok. 160 kilometrów kwadratowych.


POWIĄZANE ARTYKUŁY