Bilardowy pokaz przy wspaniałej publiczności

591

Ostatnie przygotowania, układanie bil na stole przy pustych jeszcze trybunach i wielkie oczekiwanie. Po chwili dwa wejścia od strony kas biletowych RCS otwierają się, a w nich coraz więcej młodych ludzi, którzy przybyli specjalnie na pokaz „Bilard Sportem Wszystkich”. Ogólnopolska akcja cieszyła się w Lubinie wielkim zainteresowaniem.

Na środku parkietu Hali Regionalnego Centrum Sportowego zebrani sympatycy bilardowych rozgrywek, bo jak się okazało większość młodzieży miała styczność z tą dyscypliną sportu, mistrz świata w trikach bilardowych Bogdan Wołkowski, a także reprezentanci DSB Lubin w osobach Mieszka, Marcela i Wiktora Fortuńskich prezentowali swoje umiejętności.

Od lewej: Wiktor Fortuński, Mieszko Fortuński, Bogdan Wołkowski i Marcel Fortuński

– To występ nieco w innej formie. Nie skupiamy się na rywalizacji, tylko chcemy pokazać wyjątkowość tego sportu – podkreśla Mieszko Fortuński, mistrz Europy w odmianie 10-bil. – Cieszy nas to, że odwiedziło nas tyle osób, aby zobaczyć jak radzimy sobie na stole bilardowym. Gramy w bilard całe życie – dodaje Marcel Fortuński, zawodnik ekstraklasowego DSB TianDe Lubin.

Rozpoczęło się krótkimi meczami bratobójczymi. Ich rezultaty były różne, aczkolwiek każdy z zawodników DSB TianDe Lubin zanotował zwycięstwo.

Publiczność dopisała

Międzyczasie lubiński bilardziści wraz z Bogusławem Fortuńskim tłumaczyli zasady gry w odmianę 8 czy 9-bil. Celne wbijanie bil do łuzy w ciekawym stylu wywoływało falę entuzjazmu na trybunach i gratulacje okazywane oklaskami. Quiz wiedzy o cenach kijów bilardowych czy stołów, a także ile powinien dziennie trenować zawodnik, okazał się strzałem w dziesiątkę. Wielu młodych ludzi podawało odpowiedzi myląc się bardzo nieznacznie. I tak dowiedzieliśmy się, że dla początkującego zawodnika kij można zakupić w kwocie około 200 zł. Im dalej w las, tym drożej. Dla profesjonalnych graczy ten niezbędny „bilardowy oręż” kosztuje już 5 000 zł.  

Triki bilardowe Bogdana Wołkowskiego wzbudzały zainteresowanie i podziw młodych ludzi

Po początkowych atrakcjach przyszedł czas na triki bilardowe. Te, wykonał nie kto inny jak gwiazda dnia – Bogdan Wołkowski, a więc trener kadry narodowej, która podczas mistrzostw Europy zdobyła kilka medali, a także mistrz świata w trikach artystycznych czy snookerowych. – Ja sam lubię patrzeć na triki bilardowe, ale także wymyślać i robić. Najbardziej mnie cieszy to, jak zrobi się trik i wszystkim się to podoba. Mam zawsze coś nowego – podkreśla Bogdan Wołowski.

Pokaz w Hali RCS to efekt ogólnopolskiej akcji promującej ta dyscyplinę pod tytułem, „Bilard Sportem Wszystkich – Pokaz Mistrzów”.

Fot. Mariusz Babicz