Lubinianie zmierzą się z trasą o długości ponad sześciu kilometrów, by oddać cześć Janowi Pawłowi II i rozpocząć obchody 1050. rocznicy przyjęciu chrztu przez Mieszka I. Bieg Papieski odbędzie się w Lubinie po raz trzeci, ale tym razem zawodnicy wystartują z hali Regionalnego Centrum Sportowego i w niej zakończą wyścig.
Bieg rozpocznie cykl imprez przygotowanych z okazji 1050. rocznicy chrztu Polski. W tym roku zawodnicy pobiegną w białych i czerwonych koszulkach.
– W biegu weźmie udział około dwóch tysięcy osób. Chcemy na starcie utworzyć wielką flagę Polski. W tym roku wyjątkowo startujemy spod hali Regionalnego Centrum Sportowego, a finiszujemy na parkiecie w samym środku hali, gdzie będzie czekała specjalnie przygotowana meta oraz ołtarz, bo wcześniej odbędzie się tam msza święta – mówi Marek Dłubała, wiceprezes Regionalnego Centrum Sportowego w Lubinie.
Trzecia edycja Biegu Papieskiego odbędzie się w niedzielę, 24 kwietnia. Bieg główny wystartuje tradycyjnie o 18:18. Wcześniej natomiast odbędzie się bieg przedszkolaków i dzieci w wieku szkolnym. Impreza odbędzie się z okazji II rocznicy kanonizacji Jana Pawła II, a motywem przewodnim całego wydarzenia będzie 1050. rocznica chrztu Polski, który – zdaniem naukowców – miał miejsce 14 kwietnia.
– Takie są ustalenia historyków. Jeżeli Mieszko I wziął chrzest w 966 roku, to zapewne wydarzyło się na Wielkanoc, bo było to ważne święto związane ze Zmartwychwstaniem Jezusa Chrystusa. Według przypuszczeń, Wielkanoc w roku 966. przypadała właśnie 14 kwietnia – mówi Marek Zawadka, historyk, dyrektor Ośrodka Kultury „Wzgórze Zamkowe”.
Impreza dla biegaczy to tylko jedno z wielu wydarzeń, podczas których lubinianie będą świętować okrągłą rocznicę przyjęcia wiary chrześcijańskiej przez Mieszka I. Atrakcji, które potrwają kilka miesięcy, będzie w mieście wiele. Ośrodek Kultury Wzgórze Zamkowe, Stowarzyszenie Lubin i Okolice oraz Centrum Edukacji Przyrodniczej zapraszają na obchody rocznicy chrztu Polski od maja do września.
– Chcemy pokazać, jak wyglądało życie ówczesnych mieszkańców kraju. W ostatnim tygodniu maja do Lubina na siedem dni przyjadą rekonstruktorzy żeby zrobić wioskę słowiańską, która zobrazuje codzienność Polan – opowiada Marek Zawadka. – Kontynuacją będą warsztaty dla dzieci, które odbędą się m.in. podczas wakacji. W Parku Wrocławskim w połowie sierpnia powstanie trzydniowy obóz, w którym grupa rekonstruktorów z Legnicy i Lubia zaprezentuje, czym zajmowali się ludzie żyjący w średniowieczu. Można powiedzieć, że Polanie będą biegać wśród dinozaurów – śmieje się.
Organizatorzy przewidują także inne atrakcje związane ze Słowianami, ich wierzeniami czy baśniami słowiańskimi. Będzie również specjalna wystawa, która zostanie zaprezentowana na majowym Festiwalu Kwiatów, skąd na dłużej trafi do Parku Wrocławskiego.