Biało-czerwono na lubińskim rynku

1347

Na lubińskim rynku zrobiło się dziś biało-czerwono. Jak co roku, powiat lubiński zaprosił mieszkańców do wspólnego stworzenia żywej flagi, tym razem przy pomocy białych i czerwonych parasoli.

– Co roku biorę udział w tym wydarzeniu, nigdy nie odpuszczam – przyznaje z uśmiechem ubrany w barwy narodowe Tadeusz Dąbrowski. – Cieszę się, że w Lubinie w ten sposób obchodzone jest święto flagi. U mnie w domu oczywiście też mam wywieszoną dziś flagę – dodaje.

Tadeusz Dąbrowski

Takich osób, jak pan Tadeusz dzisiaj na lubińskim rynku pojawiło się całkiem sporo. Jedni ubrani na biało, inni z czerwonym akcentem, ale i wielu w strojach biało-czerwonych. Barwy narodowe przywdziały dziś m.in. panie Danuta i Lidia, które przyszły wraz z grupą znajomych z Domu Dziennego Pobytu Senior.

– Co roku tu przychodzimy. Stój przyszykowany zawsze wcześniej – przyznają z uśmiechem obie panie.

Panie Danuta i Lidia

W wydarzeniu wzięli udział jednak nie tylko seniorzy, ale i młodsi mieszkańcy. Niektórzy pojawili się tu całymi rodzinami.

– Kolejny Dzień Flagi w Lubinie i to z bardzo dobrze przygotowanymi mieszkańcami, ubranymi w biało-czerwone stroje – przyznaje Jadwiga Musiał, przewodnicząca rady powiatu lubińskiego, dodając, że dla niej 2 maja to ważne święto. – Dzisiaj na swoim Facebooku zamieściłam wpis, mając nadzieję, że wiele osób zwróci na niego uwagę, dotyczący właśnie symboliki flagi. Nasza ojczyzna to jest wszystko to, co nas otacza, nasi bliscy, znajomi i ta flaga, symbol narodowy, powinna nas wszystkich łączyć a nie dzielić – dodaje.

Powiat lubiński, który zorganizował dzisiejszy happening z flagą, dla osób ubranych w barwy narodowe przygotował w prezencie drobne gadżety: wiatraczki, flagi, a także koszulki. Zanim jednak je rozdano, wszyscy, którzy pojawili się na rynku i ustawili się w wyznaczonym miejscu, otrzymali białe i czerwone parasole. Gdy je rozłożyli, powstała żywa biało-czerwona flaga. Następnie przyszedł czas na wspólne pamiątkowe zdjęcia. Kto nie był, niech żałuje. Kolejna okazja do stania się częścią żywej flagi narodowej, dopiero za rok. Powiat lubiński zapewnia, że nie zamierza rezygnować z organizacji tego lubianego spotkania z okazji Dnia Flagi.

Warto wiedzieć, że Dzień Flagi to jedno z najmłodszych państwowych świąt. Obchodzone jest w Polsce od 2004 roku, zawsze 2 maja, między świętami państwowymi 1 i 3 maja. To także Dzień Polonii i Polaków za Granicą. Nie jest to dzień ustawowo wolny od pracy. Jednak ze względu na to, że przypada między dwoma świętami, które ustawowo się wolne od pracy, wielu Polaków bierze na ten dzień urlop.

Fot. Tomasz Folta


POWIĄZANE ARTYKUŁY