Bezterminowo została zawieszona czynna akcja strajkowa lekarzy w lubińskim ZOZ

18

 

30 sierpnia 2007 roku dyrekcja lubińskiego ZOZ podpisała porozumienie ze strajkowym komitetem lekarzy. Dzień później (31 sierpnia) medycy bezterminowo zawiesili akcję protestacyjną.

 ZOZ.jpg

Większość lekarzy lubińskiego szpitala wycofała już wypowiedzenia umowy o pracę. Medycy oddali również karty statystyczne dla NFZ. – To dobra informacja przede wszystkim dla pacjentów naszego regionu – powiedział na dzisiejszej konferencji prasowej Edward Schmidt, dyrektor lubińskiego ZOZ. – Do porozumienia ze strajkującymi lekarzami doszliśmy w ostatni czwartek, lecz uzyskanie kompromisu o zawieszeniu strajku przyspieszyła w naszej placówce wizyta wiceprzewodniczącego Zarządu Krajowego OZZL Tomasza Undermana oraz wiceprzewodniczącego Zarządu Regionu Dolnośląskiego OZZL Wojciecha Sulka – dodaje Schmidt.

Lekarze zgodzili się również na propozycje płacowe jakie zaproponowała im dyrekcja Zespołu Opieki Zdrowotnej w Lubinie.

– Na ogólnym zebraniu lekarzy poddano nasze propozycje pod głosowanie i większością głosów zostały one przyjęte – mówi Schmidt.

W porozumieniu zawarto następujące ustalenia:

Zwiększenie o 20% wynagrodzenia zasadniczego lekarzy od dnia 1 października 2007 roku.

Zrównanie wynagrodzenia lekarzy rezydentów z wynagrodzeniem młodszych asystentów i wprowadzenie w IV kwartale tego roku dla wszystkich pracowników ZOZ premii w wysokości do 20 procent wynagrodzenia zasadniczego w zależności od uzyskanego dodatniego wyniku finansowego placówki oraz wypłacenie lekarzom wynagrodzenia za okres od 16 lipca bieżącego roku.

– Zawarte porozumienie to efekt długich negocjacji. Pozwala ono jednak na ten moment przyjąć te rozwiązania i zawiesić akcję protestacyjną – powiedziała Elżbieta Koczur-Szozel, wiceprzewodnicząca OT OZZL w Lubinie. – Porozumienie to jednak nie rozwiązuje sporu zbiorowego, gdyż nie wszystkie postulaty zostały spełnione, ale pozwala na zawieszenie akcji strajkowej. Dlatego od 31 sierpnia praca w szpitalu odbywa się normalnie – tłumaczy Koczur-Szozel.

– Podczas tych długich negocjacji padły liczne zapewnienia organu założycielskiego o deklarowanej spłacie finansowej placówki z czego my lekarze jesteśmy bardzo zadowoleni i będziemy z uwagą przyglądać się właśnie tego typu działaniom – dodaje Beata Znamiewska, skarbnik OT OZZL. – Ponieważ zapewni nam to przede wszystkim dobre warunki pracy w szpitalu, a także lepszą opiekę medyczną wszystkim mieszkańcom miasta i okolic.

– W tym roku na inwestycje oraz modernizację szpitala organ założycielski przeznaczył już ponad 1,3 mln złotych – poinformowała Małgorzata Drygas-Majka, starosta lubiński. Spłacamy również pożyczkę, która została zaciągnięta przez szpital w 2005 roku i jest to jeszcze w sumie 469 tys złotych do spłaty – dodaje starosta.

Ale oprócz tego, że w lubińskim ZOZ lekarze zawiesili akcję protestacyjną dyrektor poinformował, że w końcu po siedmiu latach w szpitalu zostają wznowione rutynowe zabiegi laparaskopii. Po raz pierwszy zabieg ten przeprowadzono 30 sierpnia 2007 roku na jednej z pacjentek oddziału ginekologicznego.

 Na zdjęciu: Uczestnicy dzisiejszej konferencji prasowej w lubińskim ZOZ

I. Mielczarek


POWIĄZANE ARTYKUŁY