Bezrobocie w styczniu

17

Stopa bezrobocia rejestrowanego wyniosła 14 procent na koniec stycznia, czyli wzrosła o 0,6 pkt proc. wobec poprzedniego miesiąca – podało Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej (MPiPS), powołując się na dane z urzędów pracy. Resort podkreśla, że ten sezonowy wzrost był najniższy od 5 lat.

Ta tendencja ogólnokrajowa znajduje swoje potwierdzenie również w naszym powiecie, co widać na wykresie obok. W pierwszym miesiącu 2014 roku liczba osób bezrobotnych wynosiła 4492 i była wyższa w porównaniu do grudnia ubiegłego roku o 308 osób. W styczniu zarejestrowało się 707 osób, zaś z ewidencji osób bezrobotnych wykreślono 399 osób. Ponad 48 proc. ogólnej liczby zarejestrowanych w tym miesiącu bezrobotnych stanowiły kobiety, zaś 29 proc. to osoby do 25. roku życia. 26 osób to absolwenci szkół wyższych, które nie ukończyły 27. roku życia, natomiast 107 osób zarejestrowanych ukończyło 50 lat.

Wśród zarejestrowanych, 570 to osoby poprzednio pracujące, z czego 13 osób utraciło pracę z przyczyn dotyczących zakładu pracy. W styczniu 2014 r. pracę podjęło 233 bezrobotnych, tj. o 21 osób mniej niż w ubiegłym miesiącu.

Wzrost poziomu bezrobocia w styczniu 2014 r. w naszym powiecie związany jest m.in. z upływem okresu subsydiowanego zatrudnienia (zwłaszcza staży), zakończeniem prac sezonowych, zakończeniem umów na czas określony, a także ponowna rejestracja po okresie wyłączenia z rejestrów z powodu nie potwierdzenia gotowości do pracy. Jest to zjawisko typowe – obserwowane w urzędzie co roku.

W miesiącach zimowych bezrobocie zawsze rośnie i w styczniu należało się tego spodziewać, chociażby z uwagi na dosyć łagodną zimę w grudniu, co pozwoliło na kontynuowanie prac na przykład w budownictwie. W styczniu zima okazała się zdecydowanie bardziej surowa. I faktycznie – w Powiatowym Urzędzie Pracy w Lubinie zaobserwowano na początku roku większe niż zwykle kolejki do rejestracji. Jednak częściowo może to wynikać również z faktu, że w grudniu było sporo dni świątecznych i część osób rejestrowała się z pewnym opóźnieniem.

Spośród 4492 zarejestrowanych osób bezrobotnych 995 osób w powiecie lubińskim stanowią osoby młode – do 25. roku życia. Dlatego też walka z bezrobociem powinna mieć specjalne programy ukierunkowane na młodych. W związku z tym – jak podaje Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej – jeszcze w lutym urzędy pracy dostaną dodatkowe 80 mln zł z rezerwy ministerstwa na programy wspierające młodych bezrobotnych. Jak podkreślono, to zaledwie część funduszy zarezerwowanych w tym roku na program „Gwarancji dla młodych”. Tylko z Funduszu Pracy ministerstwo przekaże na ten cel 1,4 mld zł. W ramach obiecanych dodatkowych środków na aktywizację osób młodych również Powiatowy Urząd Pracy w Lubinie wystąpił z wnioskiem o ich przekazanie dla mieszkańców naszego powiatu. Aktualnie oczekujemy na decyzję ministerstwa.


POWIĄZANE ARTYKUŁY