Bezpłatny seans

22

Wyjątkowy film zostanie wyświetlony w najbliższym DKF-ie – „Cud historii” w reżyserii dziennikarki Katarzyny Kolendy-Zaleskiej. Seans już jutro, 11 czerwca, o godzinie 19 w kinie Muza. Wstęp jest bezpłatny.

Film dokumentalny „Cud historii” w reżyserii Katarzyny Kolendy-Zaleskiej przypomina okoliczności wstąpienia Polski do Unii Europejskiej w 2004 roku. Pokazuje tło społeczne i historyczne tego wydarzenia oraz zmiany, jakie nastąpiły w naszym kraju przez ostatnie 10 lat. Premiera filmu odbyła się 30 kwietnia w warszawskim kinie Kultura, z udziałem najwyższych władz państwowych, w tym prezydenta RP Bronisława Komorowskiego z małżonką.

Dokument zawiera rys historyczny, archiwalia, jak i wypowiedzi kluczowych europejskich i polskich polityków.

Swoimi przemyśleniami o Unii podzielą się w filmie także Andrzej Wajda czy Krzysztof Penderecki.

Zdjęcia realizowano w Polsce oraz w miejscach ważnych zarówno dla samej Unii Europejskiej, jak i akcesu, który miał miejsce w 2004 r., np. w Brukseli, Kopenhadze, Londynie, Berlinie, Madrycie, Bolonii, Padwie.

Film zmusza widzów do refleksji nad dziesięcioletnią obecnością naszego kraju w Unii Europejskiej. Twórcy liczą na wywołanie społecznej dyskusji skłaniającej do zastanowienia się nad sytuacją Polski na arenie międzynarodowej, nad zmianami, jakie wejście Polski w szeregi krajów członkowskich spowodowało w różnych sferach życia Polaków: politycznej, gospodarczej, kulturowej.

Film będzie stanowił swoisty bilans zysków i strat, jakie przyniosło Polsce ostatnie 10 lat. Twórcy nie ograniczają się wyłącznie do przeszłości i teraźniejszości. W finale filmu stawiają pytania o przyszłość Unii Europejskiej, o czym dyskutują teraz obywatele od Lizbony po Warszawę – oraz o przyszłość, rolę Polski i polskich obywateli w kształtowaniu tej przyszłości. Producentem filmu jest Polski Instytut Sztuki Filmowej, EarlGrey, a koproducentem – telewizja TVN.

Reżyserem filmu jest wieloletnia dziennikarka polityczna Katarzyna Kolenda-Zaleska, której dotychczasowy dorobek filmowy to dwa filmy dokumentalne o tematyce kulturowej oraz film stanowiący o polityce międzynarodowej. Prowadziła relacje z najważniejszych wydarzeń ostatniej dekady m. in. z wejścia Polski do Unii Europejskiej (2004), pielgrzymki Jana Pawła II do Lourdes (2004), śmierci papieża Jana Pawła II (2005), konklawe i wyboru papieża Benedykta XVI (2005), wyborów prezydenckich w Polsce (2005 i 2010), wyborów parlamentarnych w Polsce (2005, 2007, 2011), wyborów prezydenckich w Stanach Zjednoczonych (2008), katastrofy samolotu prezydenckiego w Smoleńsku (2010), abdykacji papieża Benedykta XVI (2013), konklawe i wyboru papieża Franciszka (2013).


POWIĄZANE ARTYKUŁY