Bezpłatnie sprawdź światła w swoim samochodzie

755

Kierowcy z Lubina jutro (5 listopada) ponownie będą mogli bezpłatnie sprawdzić oświetlenie w swoich autach w kilku wybranych stacjach diagnostycznych. Wszystko w ramach ogólnopolskiej kampanii „Twoje Światła – Nasze Bezpieczeństwo”.

Fot. Pixabay.com

Jesienią widoczność na drodze jest znacznie mniejsza. Sprawne, dobrze wyregulowane światła pozwalają kierującemu wcześniej dostrzec pieszego, poruszającego się jezdnią lub poboczem oraz inna przeszkodę znajdującą się na drodze. W przypadku wadliwego oświetlenia, złych warunków atmosferycznych i przy niedostatecznej widoczności, znacząco wzrasta prawdopodobieństwo wypadku drogowego.

Jak podkreślają policjanci, prawidłowo ustawione światła mają znaczący wpływ na bezpieczeństwo zarówno kierującego pojazdem, jak i pozostałych uczestników ruchu, w szczególności pieszych.

„Twoje Światła – Nasze Bezpieczeństwo” – to akcja, której celem jest zwrócenie uwagi kierujących na stan i jakość oświetlenia w pojazdach, który bezpośrednio wpływa na bezpieczeństwo uczestników ruchu drogowego.

W ramach akcji kierowcy mają możliwość bezpłatnie sprawdzić i wyregulować oświetlenie w swoich pojazdach na stacjach kontroli funkcjonujących pod patronatem Instytutu Transportu Samochodowego oraz zrzeszonych w Polskiej Izbie Stacji Kontroli Pojazdów.

Przez cztery soboty: 22 października, 5 i 19 listopada oraz 3 grudnia w siedmiu stacjach diagnostycznych na terenie powiatu lubińskiego kierowcy mogą upewnić się, że ich samochody mają sprawne i dobrze ustawione oświetlenie.

Fot. Pixabay.com

W naszym powiecie do akcji bezpłatnego testowania świateł dołączyły:

  • Okręgowa Stacja Kontroli Pojazdów P.H.U Julianna Wrona – Ścinawa, ul. Wrocławska 1a tel. 76 877 04 97 w godz. 9-14,
  • Stacja Kontroli Pojazdów Budrol – Rudna, ul. Witosa 16 tel. 76 846 47 36 w godz. 8-14,
  • Stacja Kontroli Pojazdów „Chłopaki z Peronu” – Lubin, ul. Chocianowska 15a, tel. 735 267 478, godz. 8-14,
  • Okręgowa Stacja Kontroli Pojazdów PZM – Lubin, ul. Składowa 1 tel. 76 844 43 04 w godz. 8-13,
  • Okręgowa Stacja Kontroli Pojazdów PZM – Lubin ul. Skłodowskiej-Curie 177a, tel. 76 817 13 14 w godz. 7-15,
  • Stacja Kontroli Pojazdów „Pegaz” – Lubin, ul. Skłodowskiej-Curie 190, tel. 603 677 750, w godz. 8-13,
  • Stacja Kontroli Pojazdów „Opony EXPRESS” – Lubin, ul. Boczna 8, tel. 76 846 09 50, w godz. 8-14.

Z danych ITS wynika, że aż 98 proc. polskich kierowców jest oślepianych przez inne samochody, a 40 proc. skarży się, że ich światła świecą za słabo. Kolejne edycje akcji wskazują, jakie grzechy kierowcy popełniają tu najczęściej.

– Największym problem jest z tym, że ludzie sami próbują sobie te żarówki wymieniać. Robią to nieumiejętnie, więc są one krzywo włożone albo w ogóle obrócone do góry nogami, źle zamocowane, więc ruszają się na wszystkie strony. Taka żarówka wysyła strumień światła do góry, oślepiając innych kierowców – mówi Kamil Kwaśnica, diagnosta samochodowy z SKP „Chłopaki z Peronu” w Lubinie.