Bezpłatne badania również w tym roku

1569

Powiat lubiński będzie kontynuował w tym roku swoje programy zdrowotne dotyczące wczesnego wykrywania osteoporozy oraz chorób otępiennych. Ponownie zamierza też przeszkolić młodzież z udzielania pierwszej pomocy. W planach są również kolejne, zupełnie nowe programy.

Fot. Thirdman/Pexels

Od lat powiat lubiński realizuje różne programy zdrowotne dla mieszkańców. Wśród nich m.in. profilaktykę chorób otępiennych, osteoporozy, stomatologiczną i zakażeń wirusem brodawczaka ludzkiego HPV, szczepienia przeciwko grypie czy program dotyczący ratowania życia, czyli pierwszej pomocy. Skorzystało z nich już kilkadziesiąt tysięcy mieszkańców.

Zarząd powiatu zdecydował, że w 2025 roku kontynuowane będą programy dotyczące wczesnego wykrywania osteoporozy oraz chorób otępiennych. Środki a realizację tych programów zostały zabezpieczone w budżecie powiatu. Samorząd otrzymał również na nie dotację z NFZ.

– Oba te programy cieszą się sporym zainteresowaniem. Szczególnie profilaktyka wczesnego wykrywania chorób otępiennych, które są już chorobami cywilizacyjnymi i występują u osób starszych coraz częściej. Zachęcam do badań profilaktycznych, ponieważ zdecydowanie łatwiej jest zapobiegać niż leczyć! – mówi starosta lubiński Paweł Kleszcz.

– Zdajemy sobie sprawę, że profilaktyka jest kluczowa w całym systemie ochrony zdrowia. W związku z tym planujemy w dalszym ciągu realizować profilaktyczne programy zdrowotne. To bardzo ważne, żebyśmy na bieżąco wychwytywali, gdzie te potrzeby są największe i umożliwiali naszym mieszkańcom bezpłatne korzystanie z badań profilaktycznych. Nie ma lepszego sposobu na wczesne wykrywanie chorób niż właśnie profilaktyka – dodaje Damian Stawikowski, członek zarządu powiatu lubińskiego.

Program wczesnego wykrywania osteoporozy przeznaczony jest dla kobiet w wieku 45-65 lat, natomiast ten w zakresie działań psychoedukacyjnych, profilaktyki i wczesnego wykrywania chorób otępiennych – dla mieszkańców powiatu lubińskiego, którzy ukończyli 55. rok życia.

Szczegóły na temat tego, jak i gdzie można skorzystać z tych badań podane zostaną w najbliższym czasie.

Jak co roku powiat zamierza też przeszkolić z udzielania pierwszej pomocy uczniów klas pierwszych szkół ponadpodstawowych.

Przez długi czas powiat lubiński realizował też program bezpłatnych szczepień przeciwko grypie dla osób powyżej 65. roku życia. Cieszył się on ogromnym zainteresowaniem, jednak został zawieszony po tym jak polski rząd wprowadził refundację w tym zakresie. Obecnie w całym kraju szczepionki przeciw grypie są bezpłatne: dla dzieci i młodzieży do ukończenia 18 lat, dla dorosłych w wieku powyżej 65. roku życia oraz dla kobiet w ciąży i połogu.

Władze powiatu lubińskiego przyznają, że pracują też nad zupełnie nowymi programami zdrowotnymi. Na razie jednak nie zdradzają szczegółów.


POWIĄZANE ARTYKUŁY