80 procent Polaków czuje się bezpiecznie w swoim kraju – wynika z ostatnich badań przeprowadzonych przez Centrum Badania Opinii Społecznej. Mieszkańcy wszystkich powiatów w Polsce stworzyli mapę zagrożeń bezpieczeństwa, która będzie dostępna od maja także na stronie Komendy Powiatowej Policji w Lubinie.
Z raportu CBOS wynika, że poziom poczucia bezpieczeństwa diametralnie wzrósł po roku 1987. W naszym kraju 80 procent obywateli czuje się bezpiecznie, a aż 95 procent ankietowanych uważa swój region za spokojny. Od kilku lat poziom poczucia bezpieczeństwa utrzymuje się na stabilnym poziomie. Z kolei na przełomie lat 2006-2007 obniżył się poziom poczucia zagrożenia kradzieżami, włamaniami, czy pobiciem.
– Poczucie bezpieczeństwa należy do podstawowych potrzeb każdego człowieka i ma decydujący wpływ na funkcjonowanie każdej społeczności – mówi aspirant sztabowy Paweł Petrykowski, oficer prasowy Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu.
By móc dodatkowo zwiększyć spokój mieszkańców, policja stworzyła projekt „Mapa zagrożeń bezpieczeństwa w Polsce”, który współtworzą mieszkańcy powiatów. Ma on na celu zebranie informacji o rejonach najbardziej zagrożonych przestępstwami. Na wskazane przez mieszkańców miejsca policja będzie zwracać szczególną uwagę. Komenda Główna Policji w Warszawie zbiera informacje z powiatów i na tej podstawie stworzy kompletną „Mapę zagrożeń bezpieczeństwa w Polsce”.
Na terenie powiatu lubińskiego przeprowadzono ponad 30 konsultacji z mieszkańcami oraz urzędnikami i służbami zajmującymi się bezpieczeństwem. Na spotkaniach ustalono miejsca, w których najczęściej dochodzi do wykroczeń. Są to z reguły zagrożenia takie, jak zakłócanie ciszy nocnej, czy zdarzające się sporadycznie przekraczanie prędkości przez kierowców. Z dotychczasowych rozmów jednak wynika, że lubinianie czują się w dużym stopniu spokojnie i w mieście nie ma miejsc, które pod względem bezpieczeństwa wyraźnie odbiegają od innych rejonów.