Bezpieczne wyjazdy do pracy za granicę

13

Osoby poszukujące pracy coraz częściej decydują się na wyjazd za granicę w celu znalezienia odpowiedniego zatrudnienia. Ludzie ci korzystają nie tylko z ofert urzędów pracy, agencji zatrudnienia, ale także starają się znaleźć pracę „na własną rękę”, wyszukując portale ogłoszeniowe w internecie, ogłoszenia w gazetach lub wykorzystując kontakty prywatne. Należy podkreślić, że często decyzja o wyjeździe za granicę podejmowana jest bardzo szybko, a wyjazd do pracy w innym kraju powinien być zawsze starannie przemyślany, co z pewnością pozwoli uniknąć kłopotów i rozczarowań.

Przeprowadzka do innego kraju wiąże się z ze zmianami we wszystkich dotychczasowych obszarach życia osoby wyjeżdżającej. Decydując się na wyjazd za granicę, bardzo ważne jest uzyskanie pełnej informacji o warunkach życia i pracy w danym kraju. Niewielki wysiłek włożony w zaplanowanie wyjazdu pomoże zaoszczędzić czas, energię i uniknąć niepotrzebnych frustracji po przyjeździe. Aby uniknąć stresujących sytuacji, osoby zainteresowane wyjazdem powinny kierować się poniższymi radami.

1. Starajmy się w miarę możliwości sprawdzić do pracy w jakiej firmie wyjeżdżamy; zatem należy zapoznać się ze stroną internetową przyszłego pracodawcy (każda szanująca się firma zagraniczna z pewnością taką stronę posiada), spróbujmy również poszukać w internecie opinii innych pracowników na temat firmy przeglądając fora internetowe.

2. Korzystajmy z ofert pracy, którymi dysponują urzędy pracy, Ochotnicze Hufce Pracy, a także prywatne agencje zatrudnienia. Przede wszystkim należy unikać lakonicznych ogłoszeń w prasie, w których podane jest tylko stanowisko pracy i numer telefonu do kontaktu. Zawsze w takim przypadku należy poprosić o nazwę i dokładny adres pracodawcy, który się ogłasza. Jeśli uzyskamy pełną nazwę firmy możemy zgłosić się do pracownika EURES w powiatowym urzędzie pracy i poprosić o sprawdzenie czy dana firma rzeczywiście istnieje. Jeśli trafiliśmy na ogłoszenie polskiej prywatnej agencji zatrudnienia to możemy sprawdzić czy jest ona zarejestrowana w Krajowym Rejestrze Agencji Zatrudnienia wchodząc na stronę www.kraz.praca.gov.pl . Legalnie działające agencje zatrudnienia posiadają numer nadany przez marszałka województwa, na terenie którego mają siedziby. Agencja nie może pobierać od poszukujących pracy za granicą żadnych opłat, za wyjątkiem kwot z tytułu faktycznie poniesionych kosztów (np. koszty podróży, tłumaczenie dokumentów). Wpłaconych pieniędzy na konto nieuczciwego pośrednika praktycznie nie da się już odzyskać, gdyż do zakładania kont bankowych mogą być wykorzystywane podstawione osoby.

3. Nie przepłacajmy za przejazd – bilet można zawsze kupić we własnym zakresie, bez pośrednictwa agencji zatrudnienia. 

4. Sprawdźmy jak wysokie są koszty utrzymania za granicą. Warto zabrać ze sobą odpowiednią sumę pieniędzy np. na zakup żywności, opłatę zakwaterowania, a także zakup biletu powrotnego, gdyby nasze plany pracy za granicą się nie powiodły.

5. Oceńmy obiektywnie, czy spełniamy wszystkie wymagania pracodawcy, a szczególnie te językowe, gdyż jeśli nie mówimy dobrze w języku pracodawcy, nasze szanse na znalezienie pracy znacznie maleją. Zabierzmy ze sobą również przetłumaczone na język pracodawcy dokumenty potwierdzające kwalifikacje i doświadczenie.

6. Przed wyjazdem zapoznajmy się z podstawowymi przepisami prawnymi obowiązującymi w kraju, do którego się udajemy (np. jakie jest minimalne wynagrodzenie, prawo do opieki lekarskiej). Wiele tego typu informacji znajduje się na stronie www.eures.europa.eu oraz www.eures.praca.gov.pl .

7. Pamiętaj, że podejmujesz pracę w oparciu o przepisy prawa obowiązujące w danym kraju. Ewentualne spory pomiędzy pracodawcą a pracownikiem będzie rozstrzygał sąd w kraju pracodawcy, a nie sąd w Polsce.

8. Nie zgadzajmy się na nielegalną pracę, ponieważ późniejsze ewentualne dochodzenie swoich praw będzie utrudnione lub wręcz niemożliwe. Podejmowanie pracy w państwie członkowskim Europejskiego Obszaru Gospodarczego/Unii Europejskiej nie wymaga posiadania zezwolenia na pracę.


POWIĄZANE ARTYKUŁY