Przyjęta przez sejm tzw. ustawa rodzinna wprowadza nowe zasady przyznawania zapomogi z tytułu urodzenia dziecka. – Aby otrzymać becikowe, ciężarne kobiety będą musiały regularnie chodzić do lekarza – mówi Elżbieta Januszkiewicz, kierownik działu świadczeń rodzinnych lubińskiego MOPS-u.
Nowe przepisy nie obowiązują kobiet, które już są w ciąży. Pozostałe, ubiegając się o becikowe i dodatek po urodzeniu dziecka, od 1 listopada będą musiały przedstawić zaświadczenie lekarskie, że od 10 tygodnia ciąży były pod opieką lekarza.
– Do końca października obowiązują stare, uproszczone zasady: rodzic przychodzi do nas z kserokopią dowodów osobistych obojga rodziców i aktu urodzenia dziecka i wypełnia specjalny wniosek. Na tej podstawie przyznawane jest jednorazowe świadczenie w wysokości tysiąca złotych. Nowe przepisy nieco zmienią te zasady, wprowadzając dodatkowe zaświadczenia – dodaje kierownik Januszkiewicz.
Zdaniem części ekspertów rozwiązanie to budzi wątpliwości, a zmuszanie kobiet do chodzenia do lekarza może odnieść skutek przeciwny do zamierzonego. Inicjatorzy projektu są jednak zdania, że większa liczba kobiet będzie objęta opieką lekarza w tracie ciąży.
Zarówno forma opieki lekarskiej, jak i wzór zaświadczenia lekarskiego składanego przez osoby ubiegające się o wypłatę określone są przez ministra zdrowia w odpowiednim rozporządzeniu.
– Na pewno można tutaj upatrywać dwóch stron medalu: z pewnością będzie to utrudnienie dla naszej placówki ze względu na wprowadzenie dodatkowych dokumentów oraz dla matek, przez wzgląd na konieczność pozyskiwania dodatkowych zaświadczeń. Z drugiej strony inicjatorzy projektu na pewno mieli na uwadze dobro matki i jej nienarodzonego dziecka, co jest niezwykle istotne – wskazuje Elżbieta Januszkiewicz.
Wzór zaświadczenia umieszczony jest na stronie www.mops.lubin.pl w zakładce: Świadczenia rodzinne, „Niezbędne formularze” lub w siedzibie MOPS-u.