Bez komórki za kierownicą

160
Policjanci ruchu drogowego lubińskiej komendy cyklicznie prowadzą działania mające na celu zapewnienie bezpieczeństwa podróżującym drogami naszego powiatu. Podczas służby, funkcjonariusze ujawniają dużo przypadków, kiedy kierujący pojazdami zapominają o zakazie korzystania z telefonu komórkowego. Używanie telefonów komórkowych podczas jazdy jest  niebezpieczne.
Fot. Pixabay
 

Lubińscy policjanci przypominają, że rozmowa przez telefon dekoncentruje i bywa zwyczajnie niebezpieczna. W czasie rozmowy telefonicznej nie skupiamy się na tym, co dzieje się na drodze. Poza tym odebranie telefonu podczas jazdy rozprasza uwagę prowadzącego na kilka sekund – w tym czasie ryzyko spowodowania wypadku znacząco wzrasta.

Funkcjonariusze podczas kontroli drogowej zwracają uwagę kierującym na skutki korzystania podczas jazdy z telefonu komórkowego. Kierując samochodem powinniśmy być w pełni skupieni na jeździe. Korzystanie z telefonu w czasie jazdy nie sprzyja koncentracji na drodze i szybkim reakcjom. Wybieranie numeru, pisanie lub odbieranie sms-a oznacza konieczność oderwania wzroku od tego, co dzieje się na drodze. Wówczas kierowca potrafi przejechać nawet kilkadziesiąt metrów bez żadnej kontroli otoczenia. Dodatkowo trzymanie telefonu w jednej ręce oznacza oderwanie jej na pewien czas od kierownicy, a to z kolei może skutkować utratą kontroli nad pojazdem, co może być przyczyną niebezpiecznych sytuacji na drodze.

Od 17 września 2022 r. mandat karny za korzystanie z telefonu komórkowego, wymagającego trzymania słuchawki lub mikrofonu w ręce, wynosi 500 złotych a na konto kierowcy wędruje 12 punktów karnych.

Źródło: KPP Lubin


POWIĄZANE ARTYKUŁY