Belgrau zwycięzcą Biegowego Grand Prix

33

IX edycji Biegowego Grand Prix Zagłębia Miedziowego dobiegła końca. Najlepszy podczas tej prestiżowej imprezy biegowej okazał się Tobiasz Belgrau z Sokoła Lubin.

Podczas ostatniej serii Grand Prix zawodnicy rywalizowali w Teście Coppera, czyli próbie wytrzymałościowej, polegającej na 12-minutowym nieprzerwanym biegu – Dla biegaczy to chyba najtrudniejszy bieg. Trzeba dawać z siebie nie sto, a dwieście procent. Tym bardziej, że to trudne w taką pogodę, kiedy mamy do czynienia z mroźnym powietrzem – mówi Marek Dłubała, współorganizator biegu.

Tegoroczna edycja cyklu biegów przełajowych, na terenach Zagłębia Miedziowego odbywała się w miesiącach październik  2017 – marzec 2018. W całym cyklu zapisanych było 620 zawodników, natomiast  we wszystkich biegach uczestniczyło aż 2110 osób – 8 lat temu zaczynaliśmy od dwunastu zawodników w jednym biegu w Iwinach – wspomina Marek Dłubała, pomysłodawca cyklu.

Najdłuższy dystans podczas Testu Coopera pokonał nie kto inny jak zwycięzca całego cyklu czyli Tobiasz Belgrau z MLKS Sokół Lubin  uzyskując 3625m,  wśród pań najdłuższy dystans 2887m pokonała  Ewa Paduch reprezentująca KB Lew Legnica.  Na starcie stanęło wczoraj w sumie 121 zawodników, którzy biegli przez 12 minut, często pokonując swoje granice.

W całym cyklu, bez zaskoczenia, w kategorii pań zwyciężyła Anna Ficner z OLAWS Złotoryja, Emila Kuźmiak reprezentująca „Biegam bo lubię Głogów”  wybiegała druga pozycję w kategorii OPEN, a trzecie Ewa Paduch z KB Lew Legnica.

W klasyfikacji ogólnej panów najlepszy rezultat osiągnął Tobiasz Belgrau. Drugie miejsce wywalczył Jerzy Jagielski reprezentujący JKS Salamandra, trzecie miejsce zajął Wojciech Pachnik biegający w barwach UKS Orientpark.pl

Zawodnicy rywalizowali przez 6 miesiący w sumie w kilkunastu kategoriach, w jedenastu różnych miejscowościach Zagłębia Miedziowego, tj.: Szklary Górne, Pielgrzymka, Prząśnik k.Rui, Gaworzyce, Chocianów, Iwiny, Nowa Sól, Kwiatkowice, Ścinawa, Legnica i Lubin. Biegacze mierzyli się zarówno ze śniegiem jak i lodem czy błotem. Kilkukrotnie towarzyszył im mróz i bijące po oczach słońce. Z pewnością są to niezapomniane przeżycia.

Celem Biegowego GP Zagłębia Miedziowego to promocja zdrowego trybu życia, popularyzacja biegania, jako najprostszej, a także najtańszej formy ruchu oraz możliwość sprawdzenia swoich sił w rywalizacji sportowej. Konferencja wieńcząca nasz cykl pokazała również wielką biegową rodzinę, która co roku się powiększa. Zaangażowanie kilkunastu osób, ich ciężka praca i płynąca z serca miłość do biegania pozwoliła na organizację imprezy na bardzo wysokim poziomie.