Będzie więcej kamer

2199

Kolejnych 40 nowych kamer zostanie zamontowanych w różnych punktach Lubina do końca tego roku. Miasto rozpoczęło czwarty już etap rozbudowy miejskiego systemu monitoringu.

Montaż kamer w ramach nowoczesnego systemu monitoringu lubiński Urząd Miejski rozpoczął w 2017 roku. Początkowo było ich kilkanaście, dziś jest ich 270. System okazał się na tyle pomocny w zapewnieniu bezpieczeństwa mieszkańców, że wciąż jest rozbudowywany. Powstała nawet mapa zapotrzebowania na monitoring miejsc publicznych, która w dużej mierze opiera się na informacjach przekazanych przez lubińską policję.

– Większość kamer pełni funkcje obserwacyjne z możliwością uruchomienia funkcji analitycznych, jak np. rozpoznanie pozostawionego przedmiotu w określonym przez operatora polu widzianego obrazu czy momentu przekroczenia wyznaczonej wirtualnej linii przez pieszego lub pojazd. Funkcje analityczne pozwalają na szybsze wyszukanie określonych zdarzeń w dostępnych nagraniach – mówi Marcelina Falkiewicz z Urzędu Miejskiego w Lubinie. – Pozostałe kamery pełnią funkcje rozpoznania tablic rejestracyjnych. Przy czym system monitoringu pozwala na wyszukanie przejazdu z bazy nagrań do 30 dni wstecz lub określenie rejestracji poszukiwanego pojazdu i ustawienia alarmu, który pojawi się w chwili wykrycia tablicy pojazdu poszukiwanego – dodaje.

Do końca roku uruchomionych zostanie do 40 nowych kamer w dziewięciu punktach, m.in. na wlotach do miasta od strony Legnicy i Ścinawy, przy ciągu pieszym pomiędzy boiskami szkolnymi, pomiędzy ulicami Orlą i Sokolą, w obszarze parku Kopernika czy terenów zielonych przy ulicy Konstytucji 3 Maja, przy skrzyżowaniu ulic Górniczej i Kaczyńskiego oraz Konopnickiej z Fredry. Będą to również kamery służące do identyfikacji numerów rejestracyjnych czy osób.

W ramach czwartego już etapu projektu rozbudowana zostanie też serwerownia.

Miasto właśnie szuka firmy, która zajmie się rozbudową systemu monitoringu. Zainteresowani swoje oferty mogą składać do 2 lipca.

Po uruchomieniu nowych kamer część z nich zostanie udostępniona na naszym portalu Lubin.pl w zakładce Kamery. Już dziś jest tam dostępny widok z ponad 170 kamer.