Będzie biało-czerwono

1690

W tym roku uczcimy 231. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Powiat lubiński tradycyjnie zaprasza mieszkańców na mszę w kościele i złożenie kwiatów pod pomnikiem marszałka Piłsudskiego. Ale patriotycznie będzie też dzień wcześniej – 2 maja z okazji święta flagi.

W 1791 roku Sejm Czteroletni po burzliwej debacie przyjął ustawę rządową, która przeszła do historii jako Konstytucja 3 Maja. Jest ona uważana za drugą na świecie i pierwszą w Europie nowoczesną ustawę regulującą organizację władz państwowych, prawa i obowiązki obywateli.

Lubinianie o tym ważnym dla kraju wydarzeniu przypominają podczas spotkania pod pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego. Nie inaczej będzie w tym roku. Najpierw, o godzinie 11.30 w kościele pw. Matki Bożej Częstochowskiej odprawiona zostanie msza św. w intencji ojczyzny. Później odbędzie się przemarsz przez rynek pod pomnik marszałka Józefa Piłsudskiego, gdzie złożone zostaną kwiaty.

Zdjęcie z 2018 r. Pani Sylwia wraz z rodziną brała udział w tworzeniu żywej flagi

Już dzień wcześniej w Lubinie zrobi się biało-czerwono. 2 maja z okazji Dnia Flagi o godzinie 15 na lubińskim rynku rozdawane będą flagi Polski. Otrzymają je osoby, które będą miały przy sobie jakiś patriotyczny symbol – może to być np. koszulka czy czapeczka.

Dzień Flagi to jedno z najmłodszych państwowych świąt. Obchodzone jest w Polsce od 2004 roku, zawsze 2 maja, między świętami państwowymi 1 i 3 maja. To także Dzień Polonii i Polaków za Granicą. Nie jest to dzień ustawowo wolny od pracy. Jednak ze względu na to, że przypada między dwoma świętami, które ustawowo się wolne od pracy, wielu Polaków bierze na ten dzień urlop.

To święto sprawiło, że coraz chętniej wywieszamy w oknach czy przy domach biało-czerwone barwy.

Dlaczego na Dzień Flagi wybrano akurat 2 maja? Powody są dwa. Tego właśnie dnia w 1945 r. polscy żołnierze zdobywający stolicę hitlerowskich Niemiec umieścili biało-czerwoną flagę na Kolumnie Zwycięstwa – Siegessäule oraz na Reichstagu w Berlinie. Natomiast w czasach PRL-u w tym dniu zdejmowano po 1 maja flagi państwowe, aby nie były eksponowane w zniesione przez władze komunistyczne Święto Konstytucji 3 Maja.

Oprócz Polski, święto własnej flagi obchodzi się również m.in. w Stanach Zjednoczonych, Finlandii czy na Ukrainie.


POWIĄZANE ARTYKUŁY