Co boli i ogranicza działaczy społecznych, jak pozyskiwać środki na działanie, jak je później właściwie rozliczać i do czego potrzebne są rady konsultacyjno-doradcze – o tym wszystkim rozmawiali przedstawiciele lokalnego trzeciego sektora.
Dolnośląska Federacja Organizacji Pozarządowych prowadzi cykl szkoleń dla przedstawicieli stowarzyszeń, samorządów lokalnych oraz wszystkich osób, które działają społecznie albo w wolontariacie. Jedno z takich spotkań wraz z debatą „Czas na zmiany” odbyło się także w Lubinie.
W szkoleniu wzięli udział przedstawiciele organizacji pozarządowych, którzy szukali odpowiedzi na nurtujące ich pytania związane z niedawnymi zmianami w prawie. Uczestnicy poruszyli takie tematy jak zatrudnienie w organizacji, wycena wkładu rzeczowy, rozliczanie wolontariatu, oraz wiele innych formalnych aspektów prowadzenia organizacji pozarządowej.
– Laikowi ciężko poruszać się w gąszczu przepisów, które regulują działalność organizacji – mówi jedna z uczestniczek szkolenia. – Takie szkolenia pokazują na co zwrócić uwagę, a jest tego sporo: prawo pracy, ochrona danych osobowych, finansowanie działalności statutowej. Przy okazji można poznać innych działaczy, posłuchać, z jakimi problemami się borykają – dodaje.
Szkolenie współorganizowała niedawno powstała Rada Działalności Pożytku Publicznego Powiatu Lubińskiego, która ma być głosem doradczym i przedstawicielem różnego rodzaju organizacji w kontaktach z lokalnymi samorządami. Na terenie naszego powiatu takich organizacji działa około 100.
W skład rady wchodzi pięciu przedstawicieli organizacji pozarządowych, dwóch przedstawicieli władz powiatu, a także przedstawiciele rady powiatu na czele z przewodniczącą rady powiatu Jadwigą Musiał. Rada zaprasza wszystkich działaczy społecznych do kontaktu.
– Bardzo się cieszę, że będziemy mogli razem wspólnie pracować i starać się coś usprawnić, polepszyć w codziennych działaniach różnego rodzaju stowarzyszeń. Przypomnę, że stowarzyszenia to nie tylko sport, to również opieka i pomoc dzieciom czy osobom starszym, turystyka, kultura, muzyka i wiele innych dziedzin życia społecznego. Tak doświadczone grono rady, które składa się z przedstawicieli stowarzyszeń i lokalnych samorządowców, spowoduje, że na pewno uda nam się zrealizować wiele wspólnych przedsięwzięć. Już dziś dziękujemy staroście lubińskiemu za pomoc w organizacji tego szkolenia i konferencji. Bez zaangażowania władz powiatu nie byłoby to możliwe – mówi Paweł Łukasiewicz, przewodniczący Rady Pożytku Publicznego Powiatu Lubińskiego. – Zachęcam wszystkich przedstawicieli organizacji i stowarzyszeń, wolontariuszy, osoby, które poświęcają swój czas dla lokalnej społeczności: jeśli macie jakieś pomysły, chcecie coś zrobić, prosimy o kontakt, nie bójcie się, zacznijcie działać – dodaje przewodniczący.