Będą walczyć z absurdami i biurokracją

26

PICT0236.JPGW zeszłym tygodniu rozpoczęła pracę sejmowa komisja nadzwyczajna „Przyjazne Państwo”, która ma się zająć ograniczeniem biurokracji w naszym kraju oraz wyeliminować absurdalne przepisy utrudniające życie obywatelom, firmom i instytucjom.

Przedstawiciele Związku Miast Polskich wśród największych absurdów, którymi komisja „Przyjazne Państwo” powinna zająć się na początku, wymieniają m.in. obowiązek składania oświadczeń majątkowych przez współmałżonków szefów gmin oraz wymóg 2-letniego stażu w administracji dla osób chcących piastować kierownicze stanowiska w urzędach samorządowych.

A jaki przepisy najbardziej przeszkadzają samorządowcom lubińskim?

Według Krzysztofa Wojciechowskiego, pełniącego obowiązki dyrektora Wydziału Infrastruktury i Zamówień Publicznych w lubińskim Starostwie Powiatowym, najdziwniejszym przepisem, z jakim ma do czynienia w pracy, jest artykuł 26 ust. 3 Prawa zamówień publicznych.

– Umożliwia on w trakcie przeprowadzania procedury uzupełnianie dokumentów, a wykonawcy wykorzystują go do podnoszenia cen – wyjaśnia Wojciechowski. – Często dochodzi do zmowy wykonawców. I kiedy trzeba uzupełnić jakieś dokumenty, np. wpis z KRS-u, a wykonawca nie dostarcza ich w terminie, musimy wybrać drugiego wykonawcę, który proponuje o wiele wyższą cenę. Ten przepis miał usprawnić nam pracę, a w rzeczywistości ją utrudnił. I myślę, że jest najdziwniejszy spośród tych, z którymi mam na co dzień do czynienia.

Robert Raczyński, prezydent Lubina za największy absurd uznaje zaś przepis dotyczący zezwoleń budowlanych.

– Architekci, którzy znają się na swojej pracy, zaprojektują budynek, a urzędnik, technik nie znający się na tym, może nie wyrazić zgody na budowę. To tak, jakby lekarz kardiochirurg podjął decyzję o operacji, a oceniała ją sprzątaczka. Taki przepis istnieje chyba tylko w Polsce. Już wielokrotnie chciano go znieść, ale może to zrobić tylko ministerstwo – stwierdza.

A jaki przepis Ty uznajesz za najdziwaczniejszy, jaki przeszkadza Ci najbardziej?

Uchwały i wnioski komisji można znaleźć na stronie internetowej www.orka.sejm.gov.pl. Na razie odbyło się tylko jedno posiedzenie, na którym wybrano prezydium komisji.

MRT

faraon2.jpg


POWIĄZANE ARTYKUŁY