Będą darmowe badania, na razie nie wiadomo gdzie

2301

Od 1 lipca każdy Polak powyżej 40. roku życia będzie mógł wykonać bezpłatne badania profilaktyczne – zapowiada rząd. Wymienia się już nawet całą listę badań, rzecz w tym, że nadal nie wiadomo, w których placówkach będzie można je wykonać.

Fot. Pixabay

Według rządowych informacji, „Profilaktyka 40 PLUS” plus to jeden z elementów programu odbudowy zdrowia Polaków po pandemii. „Pandemia koronawirusa sprawiła, że mniej pacjentów zgłasza się na badania profilaktyczne. Program „Profilaktyka 40 PLUS” ma odwrócić tę tendencję. Dzięki dobranemu dla Ciebie pakietowi badań laboratoryjnych będzie można oznaczyć czynniki ryzyka chorób lub wykryć objawy na wczesnym etapie, co znacznie przyspieszy proces diagnostyczny” – czytamy na stronie gov.pl.

Badania podzielono na trzy bloki: dla kobiet, dla mężczyzn i ostatni wspólny dla obu grup.

Pakiet badań diagnostycznych dla kobiet będzie zawierał: morfologia krwi obwodowej ze wzorem odsetkowym i płytkami krwi; stężenie cholesterolu całkowitego albo kontrolny profil lipidowy; stężenie poziomu glukozy; oznaczenie hemoglobiny glikowanej HbA1c; kreatynina; badanie ogólne moczu; kwas moczowy; krew utajona w kale.

Pakiet badań diagnostycznych dla mężczyzn będzie zawierał: morfologia krwi obwodowej ze wzorem odsetkowym i płytkami krwi; stężenie cholesterolu całkowitego albo kontrolny profil lipidowy; stężenie poziomu glukozy; oznaczenie hemoglobiny glikowanej HbA1c; kreatynina; badanie ogólne moczu; kwas moczowy; krew utajona w kale; PSA (badanie w kierunku raka prostaty).

Pakiet wspólny dla kobiet i mężczyzn: pomiar ciśnienia tętniczego; pomiar masy ciała, wzrostu, obwodu w pasie oraz obliczenie wskaźnika masy ciała (BMI); ocena miarowości rytmu serca.

Każdy Polak, który w danym roku kończy 40 lat, będzie mieć dostęp do pakietu bezpłatnych badań diagnostycznych. Będzie mógł je wykonać w wyznaczonych placówkach. Na razie nie wiadomo, gdzie będą mogli się zbadać lubinianie. – Zgłosiliśmy chęć przystąpienia do programu, ale póki co nie otrzymaliśmy odpowiedzi. Czekamy – mówi Piotr Milczanowski, prezes Miedziowego Centrum Zdrowia w Lubinie.

Jak skorzystać z badań? Po 1 lipca trzeba będzie wypełnić ankietę w Internetowym Koncie Pacjenta (IKP). Po jej uzupełnieniu otrzymasz e-skierowanie na pakiet badań. Wówczas trzeba będzie zapisać się na badania w placówce, która realizuje program.

Osoby, które nie korzystają z IKP, będą mogły zapisać się na badania w ramach programu za pośrednictwem infolinii Domowej Opieki Medycznej. Informacja o tym, że dla danego uczestnika programu Profilaktyka 40 PLUS wystawione zostało e-skierowanie na badania, nie wymaga wydrukowania ani pobrania go z Internetowego Konta Pacjenta. Placówka medyczna, do której zgłosi się pacjent w celu wykonania badań, pobierze tę informację z systemu informatycznego – wystarczy zgłosić się do niej z dowodem osobistym.


POWIĄZANE ARTYKUŁY