Barwny korowód dożynkowy w sobotę

2469

Po trudach pracy na roli przyszedł czas na wspólną zabawę. Już w tę sobotę (24 sierpnia) przez ulice Ścinawy przejdzie barwy korowód, a przed wszystkimi mieszkańcami – celebracja dożynek! Święto plonów to jedna z najpiękniejszych polskich tradycji. Zapowiada się dzień pełen atrakcji, na które Starostwo Powiatowe w Lubinie oraz burmistrz Ścinawy, zapraszają mieszkańców z całego regionu.

Staropolskim obyczajem rolnicy dziękują za plony, zbiory i zakończenie żniw w zdrowiu. W tym roku świętują 24 sierpnia (w sobotę) na ścinawskich błoniach. Zapowiada się zabawa do późnej nocy.

Święto gospodarzy, rolników i działkowców jak zwykle rozpocznie się od mszy świętej w ich intencji. Zostanie ona odprawiona o godzinie 14.

Po nabożeństwie, o godzinie 15, ulicami miasta przejdzie barwny korowód. Goście imprezy będą mogli podziwiać bogato zdobione wieńce w przeróżnych kształtach i rozmiarach.

O sam obrządek dożynkowy zadba Zespół Folklorystyczny Ziemi Ścinawskiej.

Po części oficjalnej rozpoczną się koncerty, animacje dla maluchów oraz specjalne warsztaty kulinarne. Poprowadzi je znana z polsatowskiego show „Hell’s Kitchen” Sylwia Biały, która prowadzi w Lubinie restaurację „Piekielna Kura”.

Rozstrzygnięte zostaną także dożynkowe konkursy, w tym ten najważniejszy, na najpiękniejszy wieniec – w pierwszej kolejności z gminy Ścinawa, a następnie powiatu lubińskiego. Ten ostatni weźmie udział w rywalizacji na wojewódzkim święcie plonów.

Na scenie tego dnia zagrają: Power Play, Szula, 2 plus 1, Coctail Boys, a o 23 rozpocznie się zabawa taneczna.

Gminno-powiatowe dożynki w Ścinawie organizują starosta powiatu lubińskiego Adam Myrda wespół z burmistrzem Ścinawy Krystianem Kosztyłą.

– Kolejny raz zaszczyt organizowania tak ważnego dla powiatu lubińskiego święta przypadł w udziale Ścinawie. Dziękuję więc staroście lubińskiemu za to wyróżnienie i jestem przekonany, że w godny i miły dla wszystkich sposób podziękujemy razem za tegoroczne plony. Zapraszam wszystkich do udziału w uroczystościach i późniejszej zabawie. Naszym obowiązkiem jest kultywować piękne tradycje przodków – podkreśla burmistrz Krystian Kosztyła.

Szczegółowy program ścinawskich dożynek można znaleźć na załączonym plakacie.