Barszcz Sosnowskiego w natarciu. Gdzie natkniesz się na tę trującą roślinę?

5722

Barszcz Sosnowskiego kwitnie w czerwcu i w lipcu, co oznacza, że już wkrótce będziemy mogli natknąć się na tę trującą roślinę. Województwa śląskie i dolnośląskiego to regiony, w których jest go najwięcej.

Często barszcz Sosnowskiego mylony jest z barszczem zwyczajnym lub z koprem

Barszcz Sosnowskiego to niebezpieczna dla zdrowia, parząca roślina, która dotarła do Polski z Kaukazu pod koniec lat 50 XX w.

Barszcz Sosnowskiego często mylony jest z wyrośniętym koprem, chociaż jest od niego o wiele wyższy. Maksymalnie może osiągać nawet cztery metry wysokości.

Za toksyczność barszczu Sosnowskiego odpowiedzialny jest olejek eteryczny znajdujący się w roślinie. Wywołuje on oparzenie w momencie, gdy skóra, która miała kontakt z olejkiem, zostanie wystawiona na działanie promieniowania słonecznego. Pierwsze objawy oparzenia barszczem Sosnowskiego pojawiają się w ciągu 30 minut do dwóch godzin od kontaktu z chwastem.

Barszcz Sosnowskiego, fot. gov.pl

Oprócz poparzeń skórnych, związki chemiczne zawarte w soku barszczu Sosnowskiego mogą również wywoływać: podrażnienia dróg oddechowych, nudności, wymioty, bóle głowy, zapalenie spojówek.

By ustrzec się kontaktu z tą trującą rośliną, powstała specjalna mapa, na której wyszczególniono miejsca, gdzie rośnie barszcz Sosnowskiego. Na Dolnym Śląsku są 503 takie miejsca. W Lubinie i w okolicach na mapie uwzględniono cztery miejsca, to: Ustronie IV, Spacerowa oraz dwa w Koźlicach.

Interaktywną mapę można znaleźć TUTAJ.

Na stronie barszcz.edu.pl można się dowiedzieć jak rozpoznać barszcz Sosnowskiego i jak go skutecznie zwalczać. Można również zgłosić miejsce, gdzie rośnie ta niebezpieczna roślina.

AUTOR: Majka Grohman/pulslegnicy.pl


POWIĄZANE ARTYKUŁY