Barometr Zawodów: sprawdź, czy masz właściwy fach w ręku

1682

W 2021 r. największym wzięciem będą się cieszyć m.in. budowlańcy i spawacze – tak wynika z tegorocznego „Barometru zawodów” dla powiatu lubińskiego. Sprawdziliśmy, kto znalazł się na drugim końcu tej listy.

Fot. Pixabay.com

„Barometr zawodów” to coroczna analiza pokazująca, jakie zawody najczęściej trafiają do baz z ofertami zatrudnienia, a na które nie ma w danym momencie dużego zapotrzebowania. Od kilku lat na liście królują profesje związane z branżą budowlaną.

W powiecie lubińskim najbardziej brakuje robotników budowlanych, betoniarzy, zbrojarzy spawaczy, ślusarzy, operatorów maszyn, mechaników i pomocy kuchennych.

Ze znalezieniem pracy nie powinni mieć też problemu nauczyciele, kierowcy, rehabilitanci, geodeci, architekci czy magazynierzy.

źródło: Barometrzawodow.pl

Lista deficytowych zawodów w powiecie lubińskim w dużej mierze pokrywa się z wykazem wojewódzkim i krajowym, co oznacza, że dla osób dopiero szukających swojej zawodowej ścieżki lub chcących ją zmienić „Barometr zawodów” może być przydatną wskazówką.

Kończy się zatem kult wyższego wykształcenia z jednej strony i marginalizacji szkolnictwa zawodowego z drugiej. Zamiast studiów na przypadkowym często kierunku, znacznie lepszą inwestycją będą praktyczne kursy i szkolenia.

– Pracodawcy szukają fachowców, czyli osób z konkretnymi umiejętnościami. Na przykład kierowcy powinni mieć uprawnienia na różne kategorie i typy pojazdów, mechanicy powinni umieć posługiwać się określonymi narzędziami, a tego właśnie brakuje. Od jednego z pracodawców usłyszałam, że nieważne już, jakie kandydat będzie miał wykształcenie, byleby potrafił wziąć do ręki śrubokręt i poprawnie go użyć – mówi Wioletta Jagielska, dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Lubinie. – Często jest tak, że nawet jeśli pracownik nie ma jakichś kwalifikacji, to pracodawca zapewni mu szkolenie. Tu jednak ludzie muszą chcieć się uczyć i pracować, a z tym różnie bywa – przyznaje.

W roku 2020 w bazie lubińskiego Urzędu najwięcej ofert dotyczyło zatrudnienia spawaczy – aż 296. 206 miejsc czekało na magazynierów, a 135 na spawaczy. Potrzebnych było też m.in. 107 pomocy kuchennych, 85 kucharzy i 43 kierowców ciężarówek. 

„Barometr zawodów” pokazuje też, kogo rynek pracy nie szuka. W naszym powiecie są to na dziś architekci krajobrazu i pracownicy biur podróży. Pełną listę można znaleźć tutaj.


POWIĄZANE ARTYKUŁY