Barbórka 2024 – znamy już program wydarzenia

3676

W tym roku górnicy rozpoczną świętowanie w ramach Barbórki już pod koniec listopada. Jak zwykle, ulicami Lubina przejdzie Pochód Lisa Majora, będzie skok przez skórę, górnicza karczma piwna, a dla pań comber babski. Najbardziej widowiskowa część uroczystości odbędzie się na lubińskim rynku. W tym roku dodatkowo jubileusz 50-lecia obchodzą Zakłady Górnicze Rudna.

Barbórka to dla górników najważniejszy dzień w roku. Tym razem świętowanie rozpocznie już 29 listopada. Tradycyjnie, na początek wręczone zostaną odznaczenia państwowe, szpady górnicze i wyróżnienia jubileuszowe dla zasłużonych pracowników KGHM. Uroczystość odbędzie się w Centrum Kultury Muza o godzinie 13.30.

O godzinie 15.30 spod Muzy wyruszy Pochód Lisa Majora. Jego uczestnicy przejdą na rynek, gdzie młodzi adepci górnictwa, symbolicznym skokiem przez skórę zostaną przyjęci do braci górniczej.

Jednak patronka górników, święta Barbara, swoje imieniny obchodzi 4 grudnia i właśnie w ten dzień zaplanowano tradycyjne pobudki górnicze i mszę świętą w intencji pracowników Polskiej Miedzi i ich rodzin. Msza odbędzie się o godzinie 9 w Sanktuarium Maksymiliana Marii Kolbe w Lubinie. Po południu zaś, o godz. 13, władze KGHM złożą kwiaty pod pomnikiem Jana Wyżykowskiego, odkrywcy miedzi.


Ciekawostki – górnicze tradycje

Barwy górnicze to czerń i zieleń. Pierwsza jest symbolem podziemnych ciemności, a druga górniczych tęsknot za zielenią lasów i pól, w czasie pracy pod ziemią. Godło to perlik (młot) i żelazko (krótki kilof). Militaria górnicze to barda, szpada i kordelas.

Mianowanie na górnika zawsze było uroczystym aktem. Jednym z jego etapów był skok przez skórę – obrzęd przyjmowania adeptów (zwanych lisami) do stanu górniczego. Dzisiaj, skok przez skórę jest nadal kultywowany w ramach uroczystości barbórkowych.


POWIĄZANE ARTYKUŁY