Bajka dobra na wszystko

403

Czytanie dziecku jest skuteczną metodą wychowania wrażliwego człowieka, myślącego samodzielnie, z bogatą wyobraźnią, umiejącego radzić sobie w życiu. Dlatego też w Przedszkolu Miejskim nr 5 w Lubinie nauczycielki z najstarszych grup wiekowych realizowały program własny „Terapeutyczna moc bajek – bajka dobra na wszystko”.

Głównymi celami programu było: zwiększenie poczucia własnej wartości u dzieci, ułatwianie pokonywania różnych trudności, kształtowanie pozytywnych zachowań społecznych, poznanie sposobów radzenia sobie z własnymi emocjami, rozwijanie wyobraźni, wyrażanie przeżyć w twórczości artystycznej.

Wybór zabaw, ćwiczeń, zadań uzależniony był od potrzeb i możliwości dzieci. Zerówkowicze słuchali czytanych opowiadań, bajek (w tym również przez zaproszonych rodziców pociech), uczestniczyli w dyskusjach na nurtujące ich tematy, układali samodzielnie bajki (wspólnie je inscenizowali), wyrażali siebie poprzez: taniec, ruch, muzykę, zaś emocje poprzez twórczość plastyczną, zabawy dramowe, inscenizowali baśnie: „Brzydkie kaczątko”, „Czerwony Kapturek”, a także przedstawienie pt. „Eko – dobro”. Dzieci uczestniczyły w cyklicznych zajęciach w bibliotece oraz w spotkaniu z autorką książki „Bajki z Lądka” Pauliną Kopeć-Ziembowicz, która w interesujący sposób przybliżyła treść swojej nowo wydanej książki.

Dopełnieniem realizacji programu okazał się zorganizowany dla dzieci 6-letnich z lubińskich przedszkoli i ich rodziców/ opiekunów prawnych konkurs literacki na napisanie bajki terapeutycznej. W najbliższym czasie bajki zostaną dostarczone dzieciom z Ukrainy (w ojczystym języku) znajdującym się na terenie naszego miasta.

– Jeszcze raz wszystkim serdecznie gratulujemy i zapraszamy do zapoznania się z treścią bajek, która dostępna jest na stronie internetowej naszego przedszkola (w zakładce umieszczonej po lewej stronie „Bajki pełne dobra”) – mówią panie nauczycielki grupy IX i VIII.

Fot. Archiwum przedszkola


POWIĄZANE ARTYKUŁY