POWIAT. Lubin jest powiatem, w którym notuje się stosunkowo niską stopę bezrobocia na tle całego kraju. Na koniec maja 2011 roku wynosiła 9,4 proc., podczas gdy w województwie dolnośląskim 12,6 proc., a w skali całego kraju 12,2 proc.
Na koniec czerwca 2011 roku w Powiatowym Urzędzie Pracy w Lubinie zarejestrowanych było 3546 bezrobotnych. Największą grupę stanowią mieszkańcy Lubina – 2409 osób, zdecydowanie mniejsza liczba to mieszkańcy gminy wiejskiej Lubin – 404 osoby, gminy miejsko-wiejskiej Ścinawa – 424 osoby oraz gminy Rudna – 309 osób
Bezrobocie w powiecie lubińskim jest wysoce sfeminizowane. Udział kobiet w ogóle osób bezrobotnych jest wyższy niż udział mężczyzn – na koniec czerwca wynosił 62 proc. Wynika to z charakteru lokalnego rynku pracy, gdzie dominującym pracodawcą jest KGHM, który zatrudnia przede wszystkim mężczyzn. Zauważa się również brak potrzeby podejmowania zatrudnienia przez bezrobotne kobiety, będące na utrzymaniu pracującego męża.
Problemem jest duża liczba osób długotrwale bezrobotnych, czyli takich, które pozostają w rejestrze powiatowego urzędu pracy łącznie przez ponad 12 miesięcy w ostatnich dwóch latach.
Na koniec czerwca br. co trzecia osoba zarejestrowana w urzędzie pracy w Lubinie posiadała status osoby długotrwale bezrobotnej, ponad 67 proc. z tej grupy to kobiety. Przyczyn pozostawania przez taki długi okres w rejestrach urzędu jest kilka. Jedną z nich są niskie kwalifikacje oraz brak wykształcenia.
Prawie połowa bezrobotnych nie posiada wykształcenia średniego, 30 proc. nie ma kwalifikacji zawodowych. Taki sam odsetek nie posiada doświadczenia zawodowego.
Liczną grupę osób długotrwale bezrobotnych stanowią ci, którzy rejestrują się w urzędzie pracy z uwagi na ubezpieczenie zdrowotne oraz wymogi ośrodków pomocy społecznej.
Wśród długotrwale bezrobotnych znajdują się osoby po 50 roku życia. Problemem tej kategorii bezrobotnych są również niskie kwalifikacje lub ich brak. Osoby starsze charakteryzują się często wieloletnimi przerwami w wykonywaniu zawodu (zwłaszcza kobiety). Ponadto pracodawcy niechętnie zatrudniają osoby z tej grupy z uwagi na czteroletni okres ochronny przed zwolnieniem.
Również młode osoby dotyka problem bezrobocia – co czwarta osoba zarejestrowana w urzędzie pracy w Lubinie na koniec czerwca nie miała ukończonego 25 roku życia. Przewiduje się, że w najbliższych miesiącach liczba ta będzie miała tendencję wzrostową, będą rejestrować się bowiem absolwenci, którzy ukończyli szkołę w roku 2011.
Sytuacji osób bezrobotnych nie polepsza fakt, że środki funduszu pracy na aktywizację osób bezrobotnych w skali całego kraju stanowią jedynie 46 proc. środków z roku 2010. Powiatowy Urząd Pracy w Lubinie, decyzją Ministra Pracy i Polityki Społecznej, otrzymał w 2011 roku na finansowanie programów na rzecz promocji zatrudnienia, łagodzenia skutków bezrobocia i aktywizacji zawodowej jedynie 2 mln zł. Przyznany limit stanowi 41,67 proc. ubiegłorocznego.
W przypadku zaistnienia możliwości aplikowania o dodatkowe fundusze ze środków rezerwy ministra, urząd będzie składał stosowne wnioski. Jednakże decyzja o terminie uruchomienia, przeznaczeniu oraz przyznaniu środków należy do szefa resortu.