Ponad 230 ujawnionych wykroczeń – taki jest wynik wczorajszej akcji „Bezpieczna autostrada A4”, przeprowadzonej wczoraj przez dolnośląskich policjantów. Niestety, mimo szeroko prowadzonych działań profilaktycznych, wyniki akcji nie pozostawiają złudzeń: kierowcy na autostradzie nie jeżdżą bezpiecznie.
Podczas akcji szczególną uwagę zwracano na przestrzeganie ograniczeń prędkości, prawidłowe wykonywanie manewrów wyprzedzania oraz inne kluczowe aspekty bezpieczeństwa na drodze.
– Policjanci reagowali również na takie zachowania jak zatrzymywanie pojazdów w miejscach niedozwolonych, brak właściwego oznakowania pojazdów, korzystanie z telefonów komórkowych podczas jazdy czy niestosowanie pasów bezpieczeństwa. Kontrole obejmowały także prawidłowość przewozu ładunków oraz niewłaściwe korzystanie z dróg przez pieszych – wylicza komisarz Przemysław Ratajczyk z sekcji prasowej Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu.
Do działań zaangażowano radiowozy z wideorejestratorami oraz wyspecjalizowanych policjantów zajmujących się kontrolą transportu drogowego. Po raz kolejny swoją skuteczność udowodnił policyjny dron, który z lotu ptaka rejestrował wykroczenia kierowców. W efekcie działań funkcjonariusze nie tylko ujawnili ponad 230 naruszeń przepisów ruchu drogowego, ale także zatrzymali 31 dowodów rejestracyjnych.
Akcja „Bezpieczna autostrada A4” miała charakter nie tylko kontrolny, ale również edukacyjny. Mundurowi zwracali uwagę na ryzykowne i nieodpowiedzialne zachowania na drodze, piętnując postawy zagrażające bezpieczeństwu innych.
Policjanci apelują do wszystkich uczestników ruchu drogowego o bezwzględne przestrzeganie przepisów oraz wzajemną troskę o bezpieczeństwo. Pamiętajmy, że tylko wspólna odpowiedzialność pozwoli uczynić nasze drogi bezpieczniejszymi dla każdego z nas.