Inspektorzy Inspekcji Transportu Drogowego w całym kraju kontrolują autobusy dowożące dzieci i młodzież do szkół. O sprawdzenie stanu technicznego autobusu, jego niezbędnego wyposażenia oraz uprawnień kierowcy mogą również zwrócić się rodzice, dyrektorzy szkół, czy też władze samorządowe. Tylko w ubiegłym tygodniu zostało skontrolowanych ponad 400 pojazdów.
Wraz z początkiem roku szkolnego ruszyła coroczna akcja „Bezpieczna droga do szkoły”, podczas której inspektorzy Inspekcji Transportu Drogowego prowadzą wzmożone kontrole autobusów, którymi dzieci i młodzież dojeżdżają do szkół. Oprócz weryfikacji stanu technicznego, jego niezbędnego wyposażenia, inspektorzy sprawdzają też czy kierowcy są trzeźwi i mają wymagane uprawnienia, a przewoźnicy spełniają wymogi określane przepisami.
Od 2 do 5 września zostało skontrolowanych już ponad 400 autobusów. 184 kontrole przeprowadzili inspektorzy z Bydgoszczy, a po blisko 70 inspektorzy z inspektoratów w Białymstoku i Wrocławiu. Zatrzymano ponad 30 dowodów rejestracyjnych.
Dolnośląscy funkcjonariusze w miniony skontrolowali 30 autobusów. Tylko tego dnia nie dopuścili do dalszej jazdy trzy pojazdy, zatrzymali pięć dowodów rejestracyjnych i wszczęli pięć postępowań administracyjnych.
Najpoważniejsze usterki inspektorzy stwierdzili w autobusach dowożących dzieci do jednej ze szkół w powiecie wołowskim. W jednym z dwóch wycofanych tam z ruchu autobusów inspektorzy stwierdzili znaczne wycieki oleju silnikowego, a w drugim nie działały jedne z drzwi. W Wałbrzychu jeden z przewoźników realizował przewozy dzieci do szkoły autobusem bez aktualnych badań technicznych. Kierowca skontrolowany przez dolnośląskich inspektorów w Trzebnicy przewoził dzieci do szkoły, nie mając wymaganych uprawnień. Blisko osiemdziesięcioletni kierowca nie miał ważnych badań lekarskich i psychologicznych, które są niezbędne do wykonywania pracy jako kierowca zawodowy.
O kontrolę Inspekcję Transportu Drogowego mogą poprosić również rodzice, dyrektorzy szkół, czy władze samorządowe. Wystarczy skontaktować się telefonicznie lub mailowo z najbliższym miejscowo Wojewódzkim Inspektoratem Transportu Drogowego. Pojazdy będą sprawdzane zarówno przy szkole, ale i w wyznaczonych do tego celu miejscach, m.in. z wykorzystaniem mobilnej stacji diagnostycznej, umożliwiającej przeprowadzenie bardzo szczegółowej kontroli stanu technicznego w warunkach drogowych.