Autobusem na pociąg? Nie zawsze się da

4043

Rozkład autobusów Lubińskich Przewozów Pasażerskich nie zawsze pokrywa się z rozkładem jazdy pociągów. Co jakiś czas zwracają na to uwagę pasażerowie korzystający z obu form komunikacji. Tym razem jeden z Czytelników zapytał o poranny kurs linii nr 7. A my sprawdziliśmy.

– Rano kurs linii nr 7 z Przylesia o godz. 4.48 na PKP jest o 5.00, a pociąg do Legnicy odjeżdża o 4.58. Czy nie można przyspieszyć o parę minut autobusu? – pyta lubinianin.

Ponieważ chodzi o pierwszy poranny kurs, okazuje się, że zmiany można dokonać dosyć szybko i bezboleśnie.

– Niniejsza zmiana wejdzie w życie najpóźniej 1 grudnia br. – informuje Weronika Wawrynowicz, rzecznik prasowy Starostwa Powiatowego w Lubinie, które odpowiada za Lubińskie Przewozy Pasażerskie, przypominając jednocześnie, że zgłoszenia, uwagi i wnioski w zakresie modyfikacji rozkładów jazdy LPP mieszkańcy mogą składać w siedzibie Starostwa.

Godziny przyjazdów i odjazdów pociągów ze stacji Lubin nie pokrywają się w całości z kursami żółtych autobusów powiatowych. Wszystko dlatego, że rozkład jazdy pociągów jest zmieniany znacznie częściej niż autobusowy. W kolejowym zmiany wprowadzane są pięć razy w roku, do tego dochodzą też korekty, ze względu np. na remonty. Nowy rozkład, budowany od podstaw, zawsze pojawia się w grudniu.

Natomiast w przypadku autobusów Lubińskich Przewozów Pasażerskich właściwie funkcjonują cztery podstawowe rozkłady: letni, roboczy szkolny, wakacyjno-feryjny oraz zimowy. Oprócz nich wprowadzane są specjalne rozkłady, np. na Wszystkich Świętych.

– Większa ilość modyfikacji wynika z bieżących wniosków wpływających do organizatora od mieszkańców i gmin. Wszelkie informacje w zakresie rozkładu jazdy mieszkańcy mogą uzyskać na stronie internetowej operatora przewozów www.pks.lubin.pl – dodaje Weronika Wawrynowicz.

Starostwo, jako organizator transportu, stara się minimalizować zmiany, ponieważ każda wprowadza pewien chaos komunikacyjny i generuje dodatkowe koszty organizacji transportu. Linie autobusowe tworzą spójną sieć komunikacyjną i rozkład jazdy każdej z linii funkcjonującej w tej sieci jest ze sobą powiązany. Dlatego niełatwo jest zmienić godzinę odjazdu jednej linii w środku dnia bez konsekwencji dla innych linii.

Przy kolejnych rozkładach jazdy, Starostwo uwzględnia zmiany godzin kursowania pociągów. Nie jest jednak w stanie reagować natychmiast na każdą zmianę, jaka zachodzi w kolejowym rozkładzie jazdy. Synchronizacja kolejowego rozkładu jazdy z autobusowym jest elementem istotnym, ale nie priorytetowym, bo znacznie więcej pasażerów korzysta z komunikacji autobusowej, by dotrzeć na konkretną godzinę do szkoły czy pracy niż na pociąg.

– W najbliższym czasie planowane jest przeprowadzenie badań napełnień autobusów powiatowych przewozów pasażerskich. Wynik tych badań zadecyduje o możliwości wprowadzenia zmian w funkcjonowaniu komunikacji powiatowej na naszym terenie od stycznia 2023 r. – przyznaje rzecznik prasowy Starostwa Powiatowego w Lubinie.