Atrakcyjna Polska

132

Muzeum Historyczne w Lubinie zaprasza do Galerii Ratuszowej na wystawę „ATRAKCYJNA POLSKA. Historyczny plakat turystyczny i reklamowy”. Ekspozycję można podziwiać od 21 listopada do końca grudnia.

Wystawa jest ekspozycją kilkunastu plakatów, afiszy oraz komercyjnych reklam handlowych powstałych w okresie dwudziestolecia międzywojennego. Prezentowane projekty zostały stworzone przez takie indywidualności polskiej sztuki tamtego okresu jak: Józef Mehoffer, Stefan Norblin, Wojciech Kossak czy Zygmunt Kamiński.

Ekspozycja została przygotowana przez Muzeum Historyczne w Lubinie dzięki materiałom graficznym udostępnionym przez Muzeum Narodowe w Warszawie, Narodowe Archiwum Państwowe oraz bibliotekę cyfrową POLONA.

– Pokazujemy między innymi plakaty ukazujące walory naszego kraju. W tym przypadku godne uwagi są realizacje autorstwa Stefana Norblina. Kilka z eksponowanych plakatów pochodzi z utrzymanej w stylistyce art deco turystycznej serii, którą autor tworzył od 1924 roku na zamówienie Ministerstwa Komunikacji. Miały one na celu reklamować wybrane rejony Polski i zachęcać podróżnych do ich odwiedzenia – mówi Olga Spiak z Muzeum Historycznego w Lubinie.

Zobaczyć też można malarski i niezwykle dynamiczny projekt Wojciecha Kossaka reklamujący Fiata 508. Niewątpliwym kąskiem jest także reklama pewnej firmy – potentata branży cukierniczej. Plakat ten pozwala na skonfrontowanie jak w 1926 roku wyglądali: zebra i chłopiec trzymający tabliczkę czekolady z ich odsłoną współczesną. Parę tą większość z nas zapewne zna jako bohaterów popularnego ostatnimi czasy spotu reklamowego.