Analiza bezrobocia

20

Sytuacja na lokalnym rynku pracy (Analiza porównawcza lat 2010 – 2012)

Stopa bezrobocia w powiecie lubińskim na koniec sierpnia b.r. wynosiła 10,3% i była wyższa w stosunku do sierpnia roku poprzedniego, kiedy to wynosiła 9,2% oraz do sierpnia 2010r. – 8,4%. Wzrost bezrobocia na przestrzeni ostatnich 3 lat jest zjawiskiem ogólnokrajowym, co pokazuje poniższy wykres przedstawiający stopę bezrobocia (w %) w latach 2010-2012:

Powiat lubiński plasuje się w czołówce powiatów województwa dolnośląskiego charakteryzujących się najniższą stopą bezrobocia. Niższą stopę bezrobocia odnotowano jedynie w powiecie polkowickim (8,8%), powiecie wrocławskim (5%), mieście Jelenia Góra (9,2%) i mieście Wrocław (5,3%).

Pomimo wzrostu liczby osób bezrobotnych zaobserwować można również pozytywne trendy. Nieznacznie wzrosła tylko liczba zarejestrowanych osób do 25 roku życia (przy znacznym wzroście bezrobotnych ogółem). Niestety – wzrosła liczba osób bezrobotnych po 50 roku życia oraz bezrobotnych długotrwale.

Właśnie te grupy wymagają największego wsparcia urzędu i do tych grup bezrobotnych angażowane są w głównej mierze środki będące w dyspozycji urzędu na aktywizację bezrobotnych. Niestety, od 2010 roku, będącego rekordowym pod względem ilości środków w dyspozycji urzędu (10,5 mln), środki na aktywizację bezrobotnych drastycznie zmalały.

Mniej środków na aktywizację bezrobotnych oznacza dla powiatowych urzędów pracy konieczność zmniejszenia wydatków na poszczególne instrumenty rynku pracy takie jak: staże, prace interwencyjne, roboty publiczne, dotacje na rozpoczęcie działalności gospodarczej, refundacje wyposażenia lub doposażenia stanowiska pracy, zwrot kosztów dojazdu, itp. również Powiatowy Urząd Pracy w Lubinie zmuszony został zaostrzyć kryteria realizacji poszczególnych aktywnych programów na lokalnym rynku pracy, kładąc większy nacisk na takie usługi jak: pośrednictwo pracy, poradnictwo zawodowe, pomoc w aktywnym poszukiwaniu pracy, czyli tych mniej kosztownych form wsparcia jakie oferuje swoim klientom na podstawie ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy.

Zarejestrowani bezrobotni:

Ograniczone środki na aktywizację bezrobotnych obrazuje liczba osób skierowanych do odbycia stażu:
– rok 2010 – 1109 osób,
– rok 2011 – 382 osoby,
– rok 2012 – 513 osób odbyło lub zostało skierowanych do odbycia stażu w okresie od stycznia
do sierpnia br.

Należy zauważyć, że osoba odbywająca staż u pracodawcy jest osobą bezrobotną, nie uwzględnianą jednak w okresie jego odbywania w statystykach urzędu. Stąd m.in. wynika niska stopa bezrobocia w roku 2010. Na dzień 31.08.2012r. staż odbywało 247 osób, które po uwzględnieniu w statystykach urzędu podniosłyby ogólną liczbę zarejestrowanych bezrobotnych z 4096 na 4343. Niewątpliwie oznacza to, że wysokość środków Funduszu Pracy w danym roku kalendarzowym, jakimi dysponuje urząd na aktywizację osób bezrobotnych, znacząco wpływa
na stopę bezrobocia.

W okresie od 01.01.2012 do 31.08.2012 pracodawcy zgłosili 1965 wolnych miejsc.

W roku poprzednim w tym samym okresie pracodawcy zgłosili 1842 wolne miejsca pracy, a w roku 2010 w analogicznym okresie – 2346. Na dzień 31.08. b.r. urząd dysponował 256 wolnymi miejscami pracy, co stanowi wzrost w stosunku do roku ubiegłego – 239 wolnych miejsc pracy na dzień 31.08.2011r. oraz na dzień 31.08.2010r. – 210 wolnych miejsc pracy. Powiatowy Urząd Pracy w Lubinie od ok. 2 lat obserwuje systematycznie spadającą ilość ofert pracy w handlu, przy wzrastającej liczbie wolnych miejsc pracy w budownictwie oraz w zawodach mechanicznych.

Wzrosła liczba ofert pracy dla osób niepełnosprawnych. Na dzień 31.08.2012r. urząd dysponował 33 takimi ofertami pracy. W analogicznym okresie roku poprzedniego liczba ta wynosiła 18. Osoby niepełnosprawne mimo powszechnego charakteru bezrobocia, najsilniej odczuwają trudności związane z pozyskaniem, wykonywaniem i utrzymaniem pracy, która stanowi dla nich nie tylko źródło utrzymania, ale także najskuteczniejszy sposób rehabilitacji społeczno-zawodowej. Na 31.08.2012r. w lubińskim urzędzie pracy zarejestrowanych było 369 osób niepełnosprawnych.

Tym osobom oferowane są głównie prace proste, związane z ochroną albo prace wymagające technicznego wykształcenia. Tylko drobna część ogłoszeń umożliwia kandydatom elastyczny dobór czasu lub miejsca pracy, a takie oferty ułatwiają wejście na rynek pracy osobom niepełnosprawnym. Ogłoszenia te zwykle dotyczą mniej stałych form zatrudnienia, jak np. umowy-zlecenia i umowy o dzieło. Analiza ofert pracy zgłoszonych do PUP w Lubinie wskazuje na fakt, że nie wszystkie zostały zrealizowane.

Wynika to głównie z braku dopasowania wymogów określanych w ofertach pracy do posiadanych przez osoby bezrobotne kwalifikacji zawodowych, które często są nieadekwatne do oczekiwań pracodawców.

W ewidencji osób bezrobotnych i poszukujących pracy posiadających wykształcenie zawodowe dużą grupę stanowią osoby z wieloletnią przerwą w wykonywaniu zawodu, nie osiadające znajomości obsługi obecnie stosowanych materiałów i narzędzi oraz wykorzystywanych w pracy maszyn i urządzeń oraz osoby do 25 roku życia nie posiadające doświadczenia zawodowego. Innym powodem braku realizacji ofert pracy jest fakt, że część osób bezrobotnych nie wykazuje nawet minimalnego zainteresowania oferowanym zatrudnieniem, jako powód wskazując najczęściej niskie wynagrodzenia w przedstawianych ofertach pracy.


POWIĄZANE ARTYKUŁY