„Alzheimer – rozumiem – wspieram” – nowa akcja powiatu lubińskiego

1075

Ponad pół miliona Polaków żyje z otępieniem. 300 tys. z nich cierpi na chorobę Alzheimera. Już dziś brakuje dla nich właściwej opieki. Powiat lubiński dołączył do kampanii, która ma nagłośnić, jak trudna jest sytuacja chorych i ich rodzin.

Fot. Pixabay

Prognozy wskazują, że za 25 lat liczba osób cierpiących na choroby otępienne wzrośnie dwukrotnie. Problem dotyczy przede wszystkim osób starszych, w wieku powyżej 60-65 lat.

Szacuje się, że wśród osób najstarszych, po 80. roku życia, co piąta ma objawy demencji. Zmiany zachowania osób z pierwszymi objawami otępienia często są lekceważone, tłumaczone podeszłym wiekiem, i w rezultacie pozostają bez diagnozy oraz leczenia. Choroba otępienna może trwać kilkanaście lat, a bliscy często nie potrafią pomóc. W społeczeństwie brakuje podstawowej wiedzy o objawach, postępowaniu choroby, miejscach, gdzie można otrzymać pomoc i potrzebne informacje.

Choroby otępienne mają charakter społeczny – nie dotykają tylko jednej osoby. Cierpiący na nie pacjenci z czasem tracą zdolność do samodzielnej egzystencji i zdane są na opiekę bliskich. Ci z kolei tracą możliwość normalnego funkcjonowania, ponieważ chory wymaga często całodobowego nadzoru. W Polsce brakuje ośrodków, które mogłyby taką opiekę zapewnić.

W powiecie lubińskim jest tylko jedna placówka o takiej specjalizacji – mowa o Ośrodku Alzheimerowskim w Ścinawie, podlegającym Uniwersytetowi Medycznemu we Wrocławiu. Na miejsce tu trzeba czekać półtora roku, a i tak ośrodek nie jest w stanie zapewnić całodobowej opieki wszystkim pacjentom. Część z nich przebywa tu na kilkumiesięcznych turnusach rehabilitacyjnych.

– Niedawno przekazaliśmy Ośrodkowi Alzheimerowskiemu niewielką nieruchomość, dzięki której możliwa będzie budowa pawilonu, gdzie powstaną nowe miejsca chorych – mówi Adam Myrda, starosta lubiński. – W ten sposób, w miarę naszych możliwości, chcemy pomóc osobom, które są w naprawdę ciężkiej sytuacji. Polityka rządu powinna zacząć jak najszybciej uwzględniać fakt, że nasze społeczeństwo starzeje się, a wsparcie dla opiekunów osób niepełnosprawnych jest dziś dalece niewystarczające.

Częścią kampanii społecznej „Alzheimer – rozumiem – wspieram” jest strona internetowa testysenioralne.pl/ z aplikacjami do prostych testów, dedykowanym osobom w wieku 55+. Jeśli wyniki tych testów wzbudzą nasze wątpliwości, warto udać się do lekarza po dalszą poradę.


POWIĄZANE ARTYKUŁY