Alkoholizm jako choroba

127

Uzależnienie od alkoholu jest chorobą, niezależną od woli człowieka. Nikt nie planuje zachorować i cierpieć z tego powodu. Uzależnienie rozwija się latami. Picie alkoholu uszkadza psychikę, ciało, myślenie i sferę uczuć oraz rujnuje relacje społeczne.

Objawy uzależnienia to m.in.:

1. Upośledzona zdolność kontrolowania picia alkoholu, czyli utrata kontroli nad piciem. Osoba pijąca coraz częściej sięga po kieliszek. Po wypiciu nawet małej ilości alkoholu, rodzi się potrzeba, chęć dalszego picia, aż do upicia się. Mimo składanych obietnic innym i sobie, osoba uzależniona nie zaprzestaje picia. Niekiedy ogranicza spożycie alkoholu, jednak po jakimś czasie sięga po niego.

2. Pojawia się silna, natrętna potrzeba spożycia alkoholu (głód alkoholowy). Jest to trudna do opanowania chęć napicia się czy też upicia się. Pojawia się silne napięcie wewnętrzne, rozdrażnienie, niepokój.

3. Występuje zespół objawów abstynencyjnych, m.in. drżenie mięśni, drżenie języka, powiek, dłoni, nadciśnienie tętnicze, wymioty, nudności, bóle niewiadomego pochodzenia, drażliwość, lęk, apatia, zaburzenia snu i łaknienia, wzmożona potliwość, bezsenność, tzw. „suchy kac”, czyli smak alkoholu, mimo że osoba nie piła, sny alkoholowe, przyspieszenie akcji serca, wysuszenie śluzówek.

4. Zmienia się tolerancja alkoholu (zwiększa lub zmniejsza). Ta sama dawka alkoholu nie powoduje oczekiwanego efektu, pojawia się potrzeba spożywania większych dawek (wzrost tolerancji) bądź mała ilość alkoholu powoduje efekt upojenia alkoholowego (spadek tolerancji).

5. Życie zaczyna koncentrować się wokół picia. Osoba pijąca zaniedbuje rodzinę, obowiązki. Praktycznie cała energia i uwaga skoncentrowana jest na myśleniu o piciu, na szukaniu okazji do wypicia. Ważne jest, by alkoholu nie zabrakło. Picie staje się sposobem na radzenie sobie z trudnymi sytuacjami i emocjami. Uczucia są zapijane, nie przeżywane. Na drugim planie znajdują się przyjemności, zainteresowania, pasje, cele i marzenia.

6. Picie alkoholu, mimo oczywistych konsekwencji. Pojawia się cierpienie fizyczne i psychiczne, a mimo to nie jest to motywacja do zaprzestania picia.

7. Wysusza się błona śluzowa jamy ustnej i przełyku. Zmienia się głos.

8. Pojawiają się wrzody żołądka i dwunastnicy.

9. Zmniejsza się odporność na różnego rodzaju infekcje i choroby zakaźne.

10. Osłabia się pamięć i intelekt.

11. Pojawiają się problemy ze wzrokiem, silne bóle i zawroty głowy.

12. Przyspieszona jest akcja serca.

13. Wątroba zaczyna obumierać i z czasem przestaje funkcjonować.

14. Pojawiają się choroby układu moczowego.

15. Zwiększa się ryzyko złamań. Występuje większa podatność na złamania, zwichnięcia.

16. Pojawiają się problemy seksualne i coraz częściej dochodzi do impotencji.

17. Pojawiają się luki w pamięci, tzw. „palimpsety alkoholowe”, czyli zaburzenia pamięci, powszechnie określane jako „urwanie filmu” czy „przerwy w życiorysie”.

18. Próby zapanowania nad piciem czyli próby picia kontrolowanego. Osoba uzależniona podejmuje okresową abstynencję, zmienia często rodzaj alkoholu na słabszy, próbuje ograniczać picie, by móc w przyszłości znów kontrolować swoje picie.

19. Nawroty picia po okresach abstynencji.

20. Ciągi alkoholowe czyli picie po kilka dni pod rząd.

21. Pojawia się silny lęk, napady paniki (bez uzasadnienia).

22. Psychozy alkoholowe. Najczęściej spotykaną psychozą jest majaczenie alkoholowe, które pojawia się ok. trzy dni po zaprzestaniu picia, kiedy poziom alkoholu we krwi gwałtownie spada. Pojawia się silny lęk i niepokój, bezsenność, do tego dołączają się zaburzenia świadomości. Chory nie orientuje się, gdzie jest, w jakim czasie. Występują urojenia i omamy (np. osoba uzależniona widzi zwierzęta, stwory, postaci, robaki, owady). Może czuć dziwne smaki, zapachy. Jest przekonany, że uczestniczy w różnych wydarzeniach, bierze w nich czynny udział. Czasami czuje się prześladowany, osaczony. Objawy nasilają się w nocy. Takie stany mogą doprowadzić do niewydolności krążenia i zgonu. Trwa to na ogół kilka dni i niezbędne jest leczenie szpitalne.

23. Ostra halucynoza alkoholowa. Chory słyszy głosy, które mu grożą, obrażają go, niekiedy dyskutują z nim, doradzają mu, co ma robić. Zdarza się, że głosy w głowie alkoholika nakazują mu popełnić samobójstwo czy okaleczyć się. Do tego dołącza się mania prześladowcza, ataki paniki, często zachowania agresywne i autoagresja. Występują też halucynacje czuciowe (robaki, owady w jamie ustnej, chodzące po ciele, we włosach…). Osoba uzależniona wymaga intensywnego leczenia farmakologicznego.

24. Przewlekła halucynoza alkoholowa. Objawy utrzymują się miesiącami, a nawet latami.

To nie Twoja wina, że stałeś się alkoholikiem, ale od Ciebie zależy jak długo ta choroba będzie się rozwijać.

W Lubinie można uzyskać pomoc terapeutyczną w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej w ramach pracy Sekcji Profilaktyki Uzależnień. Proponujemy spotkania indywidualne oraz zajęcia grupowe. W ośrodku działa również Miejska Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, która przyjmuje i rozpatruje wnioski dotyczące leczenia odwykowego bliskich. Ponadto wsparcie w mieście można uzyskać w Klubach Abstynenta oraz placówkach Służby Zdrowia.

Serdecznie zapraszamy.

Numery kontaktowe: 76 7463405, 76 7468363.

Szczegółowe informacje są dostępne na stronie internetowej www.mops.lubin.pl w zakładce Sekcja Profilaktyki Uzależnień.

Na podstawie opracowania
Agnieszki Zamojskiej – terapeuty MOPS


POWIĄZANE ARTYKUŁY