Kampanię zachęcającą do zostania rodzicem zastępczym lubińskiego Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie promuje znana aktorka Magdalena Różczka i prowadzona przez nią Fundacja Ukochani. W przyszłym roku najprawdopodobniej odwiedzi ona Lubin osobiście.
Dzieci w potrzebie przybywa, a kandydatów na rodziców zastępczych niestety nie. Co roku PCPR szkoli średnio kilka osób, które deklarują chęć podjęcia opieki nad dziećmi. Jednak ostatecznie, po szkoleniu, nie wszyscy decydują się na utworzenie takiej formy pieczy zastępczej. Dlatego nieustannie poszukiwani są kandydaci na rodziców zastępczych, którzy otworzą serca i stworzą dla dzieci w potrzebie dom.
Kampanię pod hasłem „Zostań rodzicem zastępczym” prowadzoną przez Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Lubinie wsparła właśnie aktorka Magdalena Różczka. Nagrała ona spot głosowy, zachęcając do zostania rodzicem zastępczym.
Zostań rodzicem zastępczym. Opiekunowie zastępczy to niezwykli ludzie, którzy są łącznikiem z przeszłością dziecka i tworzą pomost do jego przyszłości. Największą radością, jakiej doświadczają, są szczęśliwe dzieci. Podaruj im szansę na spokojne, radosne dzieciństwo i lepszy start w przyszłość
– mówi w reklamie aktorka.
Magdalena Różczka jest w naszym kraju niejako ambasadorką rodzicielstwa zastępczego. Angażuje się w działalność charytatywną od wielu lat, wspierając na różne sposoby rodzicielstwo zastępcze. Stworzyła w tym celu również Fundację Ukochani. Najprawdopodobniej w przyszłym roku pojawi się w Lubinie, by osobiście promować rodzicielstwo zastępcze.

Osoby, które chciałyby dowiedzieć się więcej o założeniu rodziny zastępczej, mogą kontaktować się bezpośrednio z lubińskim PCPR-em. Wszystkie namiary znajdują się na stronie pcpr.powiat-lubin.pl: tel. 76 847 96 91, e-mail: pcpr@powiat-lubin.pl.
Jeśli chodzi o rodzinną pieczę zastępczą, w powiecie lubińskim funkcjonują: rodziny zastępcze spokrewnione, np. babcia, ciocia, dziadek, rodzeństwo, rodziny zastępcze niespokrewnione i rodzinne domy dziecka. W instytucjonalnej pieczy zastępczej są zaś trzy placówki opiekuńczo-wychowawcze typu socjalizacyjnego i trzy typu rodzinnego.
Lubiński PCPR systematycznie organizuje szkolenia, które są podstawą do otworzenia rodzinnego domu dziecka, stworzenia rodziny zastępczej zawodowej, bądź placówki opiekuńczo-wychowawczej typu rodzinnego. Stawia jednak przede wszystkim na rodzicielstwo zastępcze, dając dzieciom dom.