Akcja sterylizacja

779

Co roku w marcu lecznice weterynaryjne w całej Polsce przyłączają się do akcji „Sterylizacja”, podczas której sterylizują i kastrują domowe zwierzęta po niższych cenach. Głównym celem jest ograniczanie bezdomności zwierząt. W akcji biorą też udział dwie lubińskie przychodnie.

 

W ramach akcji dwie biorące w niej udział lubińskie przychodnia weterynaryjne oferują zabiegi po niższych cenach. Cel, który im przyświeca jest jeden: ograniczyć nadpopulację zwierząt domowych. Przy okazji weterynarze zwracają uwagę na zdrowotne skutki sterylizacji i kastracji.

– Sterylizacja ogranicza ryzyko raka sutka i ropomacicza u suk, a u psów raka jąder i powstrzymuje przerost prostaty, bardzo częstą chorobę. Psy poddane kastracji stają się spokojniejsze, mniej agresywne, łatwiejsze do ułożenia. Jedynym mankamentem jest skłonność do tycia oraz, w przypadku suk większych ras, może wystąpić problem nietrzymania moczu – wyjaśnia weterynarz Robert Rosolski i dodaje: – Zainteresowanie jest bardzo duże, w marcu wykonujemy nawet 4-5 zabiegów dziennie.

Przy okazji akcji weterynarze walczą również z wieloma stereotypami, np. tym, że każda suka powinna mieć choć raz szczenięta. Sterylizacja nie ma wpływu na psychikę zwierzęcia, a wbrew powszechnym sądom, ciąża nie chroni przed nowotworami.

– Sterylizacja to główna metoda zapobiegania bezdomności zwierząt, ale przeprowadza się ją także w celach zdrowotnych. W ramach akcji sterylizujemy około 10 zwierząt tygodniowo, głównie są to wychodzące kotki. Niestety, do końca miesiąca nie mamy już miejsc – informują w lecznicy „Na polnym”.

Udział w akcji to własna inicjatywa lecznic, które nie otrzymują żadnych publicznych pieniędzy za niższe ceny tych zabiegów. Lista przychodni biorących w niej udział i ceny zabiegów TUTAJ.

 


POWIĄZANE ARTYKUŁY