Agencje pracy. Jak to działa?

18

Kiedy nasze poszukiwanie pracy na własną rękę lub za pośrednictwem urzędu pracy nie przynosi pożądanych efektów, możemy się zwrócić do agencji pośrednictwa pracy. Niedawno pisaliśmy o agencjach pracy tymczasowej. Dziś opiszemy pokrótce na jakich zasadach działają agencje pracy.

Agencje pracy prowadzą prywatne pośrednictwo pracy. Działają one w 5 kategoriach – jako agencje pośrednictwa pracy na terenie Polski (i na nich skupimy tu swoją uwagę), za granicą, doradztwa personalnego, poradnictwa zawodowego i pracy tymczasowej.

Agencje pośrednictwa pracy na terenie Polski rekrutują pracowników dla pracodawców z kraju. Ich usługi dla osób poszukujących pracy są całkowicie bezpłatne. Często prowadzą one swoje serwisy internetowe, gdzie można znaleźć ogłoszenia o rekrutacji na wolne stanowiska w tych firmach, które są ich klientami. Ponadto tworzą bazy kandydatów, do których można zgłosić się on-line (przysyłając e-mailem swoje CV albo wypełniając formularz aplikacyjny). Ogłoszenia tych agencji znajdziemy też w mediach – najczęściej w dodatkach gazet codziennych poświęconych pracy.

Największe szanse na znalezienie pracy za pośrednictwem agencji mają osoby posiadające wysokie kwalifikacje, ponieważ niepubliczne agencje zatrudnienia poszukują pracowników na zlecenie prywatnych firm, a ich biznesowy sukces zależy od tego, czy znajdą dobrego kandydata na wolne stanowisko oferowane przez klienta. Są dynamiczne, profesjonalne i dbają o dobrą reputację, której wyznacznikiem jest zarówno zadowolenie klientów, jak i pozyskanych pracowników. Wymaga się od nich niezawodności i dużej skuteczności. Agencja zatrudnienia jest zatem dla osoby poszukującej pracy swoistym promotorem i doradcą. Im skuteczniej działa, tym szybciej znajdziemy dzięki niej dobrą posadę. Agencje dbają o wysokie standardy obsługi klientów (firm) i kandydatów. Dzięki temu mogą odnieść sukces na rynku pracy. Jest to także jeden z wyznaczników wiarygodności agencji. Warto pamiętać, że najbardziej podstawowym wyznacznikiem tej wiarygodności jest to, czy agencja posiada certyfikat marszałka województwa (właściwego ze względu na siedzibę firmy) o wpisie do rejestru agencji zatrudnienia.

Te z agencji, które po raz pierwszy ubiegają się o wpis do rejestru i spełniają określone prawem wymogi, otrzymują wstępny certyfikat ważny przez rok. Dopiero po tym okresie mogą ubiegać się o certyfikat bezterminowy. Do wymogów, które musi spełnić agencja, aby uzyskać certyfikat, należą m.in.: niezaleganie ze składkami ZUS, niekaralność, posiadanie własnej siedziby oraz odpowiedniego sprzętu technicznego, zatrudnienie personelu o odpowiednim poziomie wykształcenia (ze średnim wykształceniem w przypadku agencji pośrednictwa pracy w kraju i za granicą oraz z wyższym w agencjach doradztwa personalnego i poradnictwa zawodowego).

Aby sprawdzić, czy agencja z którą mamy do czynienia, działa legalnie, możemy skontaktować się z wojewódzkim urzędem pracy lub odwiedzić jego stronę internetową – znajdziemy na niej aktualny rejestr agencji posiadających wymagane certyfikaty. Bez certyfikatu mogą działać tylko te firmy, które gromadzą i udostępniają informacje o wolnych stanowiskach pracy w internecie. Powinniśmy o tym pamiętać, ponieważ takich „pośredników” jest w Polsce wielu.

Agencja zatrudnienia nie może dyskryminować kandydatów ze względu na płeć, wiek, niepełnosprawność, rasę, pochodzenie etniczne, narodowość seksualną, przekonania polityczne i wyznanie religijne ani ze względu na przynależność związkową. Legalnie działające agencje gwarantują bezpieczeństwo szukania pracy, pomagają w kontaktach z interesującymi pracodawcami i nie dyskryminują kandydatów.

 


POWIĄZANE ARTYKUŁY