Afrykański pomór świń

19

Afrykański pomór świń jest nieuleczalną, wysoce zakaźną wirusową chorobą świń hodowlanych oraz dzików. Wirus nie jest groźny dla człowieka ani też pozostałych gatunków zwierząt. Obecnie pojedyncze ogniska choroby znajdują się na Ukrainie, Białorusi, Litwie. W Polsce także wykryto wirus u jednego z padłych dzików.

Po raz pierwszy ASF stwierdzono i opisano w 1921 roku, w Kenii. W Europie pojawił się po raz pierwszy w 1957 roku w Portugalii i Hiszpanii.

Na ASF nie opracowano do tej pory szczepionek. Nie ma też sposobu leczenia zarażonych zwierząt. Wystąpienie choroby wiąże się ze stratami ekonomicznymi ponoszonymi przez hodowców i producentów świń.

Najczęstszą bramą wejścia zarazka do organizmu jest przewód pokarmowy, zakażenie może nastąpić także przez drogi oddechowe, uszkodzoną skórę, przez odbyt lub zakażone nasienie.

Wirus powodujący chorobę namnaża się przede wszystkim w komórkach odpornościowych i jest odporny na wysokie i niskie temperatury, a także czynniki chemiczne.

W związku z zagrożeniem ASF, właściciele powinni codziennie obserwować swoje świnie, włącznie z oceną apetytu i objawów gorączki. Jeżeli hodowca stwierdza objawy zwiększonych zachorowań i padnięć świń, natychmiast powinien zawiadomić powiatowego lekarza weterynarii, bezpośrednio lub za pośrednictwem swojego lekarza, wójta lub burmistrza.


POWIĄZANE ARTYKUŁY