Afera w MCZ: szpital posądzony o zmuszanie pracowników do szczepień

14478

„Pracownicy nie zaszczepieni nie zostaną dopuszczeni do badań, co w konsekwencji nie dopuszcza ich do pracy” – zdjęcie kartki z taką informacją wywołało burzę wśród mieszkańców Zagłębia Miedziowego.

Zdjęcie pokazujące fragment wydrukowanego ogłoszenia spowodowało lawinę komentarzy i… telefonów pod wskazane na nim numery. Zarówno one, jak i nazwiska pracownic MCZ są bowiem prawdziwe. Zarząd MCZ SA zdecydowanie dementuje tę informację w oficjalnym oświadczeniu.

Według naszych informacji sprawą zajął się Departament Bezpieczeństwa KGHM, który ma znaleźć źródło tego fake newsa.

Kwestia szczepionek – z założenia dobrowolnych – przeciwko COVID-19 jest kolejną, która podzieliła polskie społeczeństwo. Łagodzeniu nastrojów nie sprzyjają wypowiedzi takie, jak ta ministra zdrowia Adama Niedzielskiego o możliwym ograniczeniu dostępu do usług medycznych dla osób nieszczepionych.

W wielu krajach toczy się dyskusja co do ograniczenia dostępu do różnych usług publicznych dla niezaszczepionych. I my to też rozważamy. Na przykład tylko zaszczepieni będą mieć uproszczony dostęp do pewnych świadczeń medycznych

– powiedział Niedzielski w rozmowie z „Wprost”.

Minister ze swoich słów się wycofał twierdząc, że zostały źle zinterpretowane, ale obawy o przymuszanie Polaków do szczepień pozostały, czego dowodzą emocje wywołane przez jedno zdjęcie pochodzące rzekomo z MCZ.

Warto też podkreślić, że w gąszczu prawnych regulacji związanych z pandemią pojawił się też przepis mówiący, że w czasie jej trwania wykonywanie pracowniczych badań profilaktycznych jest zawieszone.

W sytuacji gdy badania lekarskie zostały wykonane przed datą 7 marca 2020 r. i kończą swoją ważność po tym dniu (np. 24 marca br.) ważność wszystkich badań profilaktycznych (tj. wstępnych, kontrolnych i okresowych) podlega przedłużeniu na okres nie dłuższy niż 60 dni od dnia odwołania stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii. Po odwołaniu stanu zagrożenia epidemicznego (lub stanu epidemii) należy wykonać te badania w ciągu 60 dni od dnia jego odwołania.

czytamy na stronie internetowej Gov.pl.


POWIĄZANE ARTYKUŁY