Multimedialne Centrum Informacji Szkoły Podstawowej w Rudnej prezentuje 70. wystawę z cyklu „Ludzie z pasją”. Tym razem można obejrzeć rodzinne pamiątki w postaci ślubnych portretów, fotografii oraz zaproszeń i powiadomień ślubnych z dawnych lat.
Wiele lat temu robiono bardzo mało fotografii, więc każda taka pamiątka jest wyjątkowa i przedstawia ważny moment z życia rodziny. Dzięki takim kolekcjom możemy zobaczyć, jak wyglądały dawniej pary młode i jak zmieniała się na przestrzeni lat moda ślubna.
Na wystawie prezentowanych jest ponad 60 fotografii oraz 10 portretów ślubnych tzw. monideł, realistycznych portretów namalowanych na podstawie zdjęcia ślubnego. Charakterystyczną cechą tych czarno-białych portretów było podkolorowanie na czerwono ust oraz lazurowoniebiesko oczu, a także retuszowanie innych detali i częste domalowywanie bardziej kosztownych stroi.
Monidła po raz pierwszy pojawiły się w XIX wieku w Polsce jako tańsza alternatywa tradycyjnych portretów, które z powodu zdecydowanie wysokich cen były popularne jedynie w zamożniejszych warstwach społeczeństwa.
Historia fotografii ślubnej jest nierozerwalnie związana z historią fotografii w sensie ogólnym. Jej początki datuje się w przybliżeniu na rok 1840. Ze względu na ograniczenia sprzętowe była to wtedy głównie fotografia studyjna. Do czasu wynalezienia papieru fotograficznego, przez wiele lat zdjęcia wykonywano na płytach szklanych, miedzianych albo cynowych. Zdjęcia były czarno-białe (czasem – tonowane), oczywiście jednorazowe (bez możliwości powielania), nie było albumów fotograficznych ani odbitek.
Fotografia ślubna w znaczeniu nowoczesnym zaczęła się rozwijać po II wojnie światowej, wraz z rozpowszechnieniem aparatów małoobrazkowych i niedużych przenośnych lamp błyskowych. Fotografowano wtedy bez podpisywania umowy, a koszt pojedynczego zdjęcia był bardzo wysoki. Dlatego przez ponad 100 lat zdjęcia ślubne były pozowane i robione najczęściej w studiach fotograficznych.
Warto przyjrzeć się ślubnym zdjęciom naszych przodków, przepięknym kreacjom oraz bukietom ślubnym. Stare zdjęcia ślubne mają swój klimat – może dlatego, że wtedy nie wykonywano kilkuset ujęć, tylko jedną lub dwie pozowane fotografie, a wystudiowane pozy sprawiały, że wszyscy wyglądali na nich bardzo poważnie.
pracownicy biblioteki/MCI w Rudnej