Nieco bezpieczniej w gminie Rudna

26

184 przestępstwa popełniono w zeszłym roku na terenie gminy Rudna, a ich wykrywalność była o trzy procent wyższa niż rok wcześniej – tak wynika z policyjnego raportu o stanie porządku i bezpieczeństwa w gminie Rudna, z którym zapoznali się ostatnio radni.

Najgorzej wypada wykrywalność tak zwanych przestępstw pospolitych, czyli tych najbardziej uciążliwych dla mieszkańców, takich jak drobne kradzieże czy uszkodzenia mienia. Skuteczność policyjnych dochodzeń wynosi tu 65 procent. – Mieszkańcy skarżą się, że policja w gminie jest za mało widoczna i to rozzuchwala chuliganów. W ubiegłym roku gmina przyznała posterunkowi w Rudnej dotację na dodatkowe patrole, ale nie wpłynęło to znacząco na postrzeganie poziomu bezpieczeństwa przez mieszkańców – przyznaje wójt Władysław Bigus.

W przedstawionym raporcie policja przyznaje, że nastąpił wzrost przestępczości ogólnej, przy jednoczesnym spadku liczby kradzieży z włamaniem, uszkodzeń mienia i ciała oraz zmniejszenie liczby nietrzeźwych kierujących. O 60 procent w stosunku do roku 2014 zwiększyła się za to liczba kradzieży. Jednocześnie policja podkreśla, że dzięki zwiększonej liczbie dodatkowych patroli zmniejszyła się liczba kradzieży paliwa, elementów metalowych i drewna. Podobnie spadła liczba uszkodzeń mienia: dewastacji ławek, wybijania szyb i niszczenia koszy na przystankach autobusowych czy też niszczenia oświetlenia.

W 2015 roku policja na terenie gminy Rudna wykonała ponad 400 służb patrolowych i niemal pół tysiąca służb obchodowych. Przeprowadzono 980 interwencji w miejscach publicznych oraz 250 domowych. Bezpieczeństwa mieszkańców strzegło sześciu policjantów z komisariatu w Rudnej, wspieranych przez policję ze Ścinawy i Lubina w ramach dodatkowych patroli finansowanych z budżetu gminy Rudna. Policja wspierała ochronę gminnych imprez masowych, prowadziła programy edukacyjne „Bezpieczne ferie i wakacje” i „Bezpieczna droga do szkoły” oraz organizowała prewencyjne spotkania informacyjne z mieszkańcami.


POWIĄZANE ARTYKUŁY