Skończą z nielegalnym poborem wody

14
Mieszkańcy Rudnej mogą spodziewać się wizyty kontrolerów, którzy sprawdzą liczniki i podłączenia do sieci wodociągowej. Pracownicy Zakładu Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w asyście policjantów będą szukali nielegalnych punktów poboru wody.
 
Przez cały wrzesień mieszkańcy, którzy nie zalegalizowali wykorzystywanych już podłączeń do sieci wodociągowej, mogli skorzystać z abolicji, unikając w ten sposób urzędowej kary w wysokości 5 tysięcy złotych. Z tej okazji skorzystało dziesięć osób.
 
– Najczęściej były to nieopomiarowane przyłącza wody w pomieszczeniach gospodarczych i kotłowniach. Osoby te unikną urzędowej kary, ale otrzymają rachunek wyliczony zgodnie z rozporządzeniem Ministra Infrastruktury w sprawie określenia przeciętnych norm zużycia wody – informuje Halina Zbroińska, pełniąca obowiązki dyrektora ZKGiM w gminie Rudna.
 
W tej chwili gmina dopłaca ze swojego budżetu do kosztów dostarczania wody i odprowadzania ścieków. Teraz za 1 m³ wody mieszkańcy płacą zaledwie 3,09 zł. – Aby utrzymać tak niskie ceny, musimy wszyscy wspólnie dbać o dobro, jakim jest woda – apeluje Zbroińska. – Skala bezumownego korzystania z wody i bezumownego zrzutu ścieków ma bezpośredni wpływ na wysokość opłat ponoszonych przez wszystkich odbiorców.
 
Systematyczne kontrole na terenie całej gminy Rudna rozpoczną się już w październiku. Mieszkańcy, u których pracownicy ZGKiM znajdą nielegalne podłączenia, będą mieli spore kłopoty – wobec nich wszczęte zostanie postępowanie karne. O ile nielegalny pobór wody zagrożony jest grzywną, to nielegalne odprowadzanie ścieków do sieci kanalizacyjnej jest już przestępstwem, za które grozi 10 tysięcy złotych grzywny lub kara pozbawienia wolności.
 
W dodatku osoba, która dopuściła się takiego przewinienia, będzie musiała zrekompensować straty poniesione przez ZGKiM, płacąc nawiązkę w wysokości 1 tys. zł za każdy miesiąc, w którym bezprawnie korzystała z infrastruktury wodno-kanalizacyjnej.

POWIĄZANE ARTYKUŁY