Multimedialne Centrum Informacji w Rudnej przeprowadziło cykl lekcji bibliotecznych dla dzieci z Gminnego Przedszkola w Rudnej.
Inspiracją do spotkań była wystawa pt. „Gliniane Gawrony”, na której prezentowane są różnorodne przedmioty z gliny, wykonane podczas warsztatów w pracowni ceramicznej działającej przy Centrum Kultury w Rudnej z siedzibą w Gawronach. Pracownią i warsztatami zajmuje się Izabela Niewiadomska.
Podczas zajęć dzieci poznały kolejny ginący zawód, jakim jest garncarstwo. Garncarstwo to rzemiosło i technika wyrabiania naczyń glinianych przede wszystkim do użytku codziennego, którego podstawowym surowcem jest glina.
Przedszkolaki poznały historię garncarstwa, dowiedziały się skąd pochodzi glina, gdzie i w jakich kolorach występuje, kiedy powstawały pierwsze naczynia gliniane i gdzie obecnie możemy je zobaczyć, a także w jakich dziedzinach gospodarki ma zastosowanie ceramika
Dzieci dowiedziały się również o tym, że glina jest podstawowym surowcem do wyrobu ceramiki, którą znajdziemy wszędzie, wystarczy rozejrzeć się po swoim mieszkaniu. Wykonane są z niej naczynia stołowe, kubki, kubeczki, filiżanki, ozdoby, armatura łazienkowa, kafelki na ścianach i podłodze oraz cegły i dachówki, które służą do budowy domów. Ponadto ceramika ma zastosowanie w: budownictwie, hutnictwie, elektronice, transporcie, w przemyśle kosmicznym, medycynie (m.in. do produkcji stawów biodrowych, kolanowych, protez zębowych) oraz w gospodarstwie domowym.
Dzieci wysłuchały specjalnie napisanego na tę okazję wiersza Henryka Lewickiego pt. „Gliniaczki”, odgadywały zagadki związane z wystawą, a także uczestniczyły w specjalnie przygotowanych warsztatach lepienia z gliny w sali multimedialnej, która na tę chwilę zamieniła się w pracownię ceramiczną. Dzieci lepiły zwierzątka, kubeczki oraz miseczki, bawiły się doskonale, a spod ich zręcznych rączek wyszły prawdziwe małe dzieła sztuki.
W zajęciach wzięło udział 120 przedszkolaków.