Przenoszą załogę z Lubina na Sierpol

23

ZG Lubin likwiduje 71 etatów. 51 pracowników zostanie przeniesionych do ZG Polkowice-Sieroszowice, gdzie w 2016 roku powstanie nowy oddział. Reszta odejdzie na emeryturę. Lubińska kopalnia zmniejsza zatrudnienie, ponieważ ze względu na nałożony na spółkę podatek od kopalin, od kilku lat produkcja jest tam nierentowna. Władze KGHM zapewniają, że zakład nie zostanie w najbliższych latach zamknięty – podaje portal regionfan.pl.

– Likwidacja ZG Lubin oznaczałaby zamknięcie ponad 23 tysięcy miejsc pracy. Należy pamiętać, że ZG Lubin to także ZWR, Huta Miedzi Legnica oraz wielu kontrahentów, dostawców związanych z kopalnią, dlatego władze KGHM robią wszystko, by nie dopuścić do jej zamknięcia – mówi Dariusz Wyborski, rzecznik prasowy Polskiej Miedzi.

Operatorzy maszyn, strzałowi, mechanicy, elektrycy – pracownicy ZG Lubin zmienią miejsce pracy. We wrześniu 23 pracowników rozpocznie pracę w ZG Polkowice-Sieroszowice, kolejnych 28 trafi na Sierpol w styczniu 2016 roku. Wszyscy zgłosili się do przeprowadzki dobrowolnie.

– Był u nas przeprowadzony sondaż, kto chciałby przejść. Zgłosiło się ponad 58 pracowników, więc nie jest tam nikt wyganiany na siłę – mówi Marcin Braszczok, przewodniczący ZZPPM oddział ZG Lubin. – Są to osoby, które mieszkają w okolicy ZG Polkowice-Sieroszowice, a więc dojazd do pracy im się skróci. Są to pracownicy z oddziałów pozawydobywczych. Przejście na oddział wydobywczy będzie się wiązało z większym wynagrodzeniem – dodaje.

– Nie ma zagrożenia dla ciągłości wszystkich uprawnień, świadczeń, programu emerytalnego, abonamentu medycznego. Wszystko zostaje tak, jak było, łącznie z pożyczkami. Jeśli więc pracownik ma pożyczkę z funduszu socjalnego w ZG Lubin to będzie ją mógł nadal spłacać w ratach, będąc pracownikiem ZG Polkowice-Sieroszowice – mówi Dariusz Wyborski. – Musimy dopilnować tego, żeby nic nie zmieniło się na szkodę pracownika – dodaje.

Pracownicy lubińskiej kopalni docelowo trafią na nowy oddział G-51, który powstanie na Sierpolu 1 kwietnia 2016 roku. Do 2018 roku ma tam zostać zatrudnionych 150 osób.

– Zakłady Polkowice-Sieroszowice będą jedną z największych kopalń. Zostanie tu przeniesiony ciężar wydobycia, ponieważ tak obszarowo, jak i zatrudnieniowo stajemy się coraz więksi – mówi Bogusław Szarek, przewodniczący SKGRM NSZZ Solidarność oddział ZG Polkowice-Sieroszowice.

W sumie w lubińskiej kopalni zlikwidowanych zostanie teraz 71 etatów. Nikt pracy nie straci, 51 osób przejdzie do Polkowic-Sieroszowic, pozostała 20 odejdzie na emeryturę.

Materiał filmowy:https://youtu.be/V6PTo-gaC7k


POWIĄZANE ARTYKUŁY