Przed Wielkanocą w Andaluzji

19

Tym razem opowieści o Andaluzji posłuchają lubinianie w cyklu Spotkania z Ludźmi Gór. 29 marca o tamtejszych zwyczajach tygodnia przed Wielkanocą opowiedzą Agnieszka i Beata Żelwetro.

Tydzień poprzedzający Wielkanoc to jedno z największych świąt w Hiszpanii. Ulice andaluzyjskich i kastylijskich miast wypełniają się tajemniczymi dźwiękami, zapachem kadzidła i wosku oraz przejmującymi procesjami. Zakapturzeni nazareños idący w starannym szyku niosą okazałe, ciężkie platformy z ołtarzami (pasos) przedstawiającymi sceny męki Chrystusa, postać Maryi, sceny alegoryczne lub postacie świętych. To prawdziwe dzieła sztuki. Każde miasto ma wiele religijnych bractw (confradias), które przez cały rok przygotowują się do wyjścia i zaprezentowania swojego paso.

Najbardziej widowiskowe są procesje w Sewilii, ale i w Kordobie, Granadzie, Maladze czy Kadyksie gromadzą przez cały Wielki Tydzień, w dnie i noce, tysiące widzów przeżywających uniesienia. Słychać głośne i spontaniczne okrzyki kierowane z uczuciem zwłaszcza ku postaci Maryi: Guapa! Guapa! („śliczna”).

Andaluzja to także kraina „białych miasteczek” („pueblos blancos”), odbijających słońce na białych murach domów, dźwięków gitary, kastanietów i stukotu podkutych obcasów. To źródło czystego flamenco. To ziemia szmaragdowej wody, szarej zieleni oliwkowych drzew, mauretańskich mozaik i pomarańczy.

I o tym wszystkim będzie można usłyszeć podczas spotkania 29 marca w sali kameralnej Centrum Kultury Muza. Wstęp jest bezpłatny.

Organizatorami spotkania są Klub Górski „Problem” i Centrum Kultury Muza.


POWIĄZANE ARTYKUŁY