W czwartek, 5 marca, w Centrum Kultury Muza będzie można obejrzeć spektakl „Moralność pani Dulskiej²” Integracyjnego Teatru Arka z Wrocławia. W teatrze tym występują aktorzy z różnym stopniem niepełnosprawności oraz aktorzy zawodowi.
Grany przez Teatr Arka spektakl „Moralność pani Dulskiej²” to nowatorska interpretacja utworu Gabrieli Zapolskiej. Reżyserujący obecną odsłonę dramatu Dariusz Taraszkiewicz uaktualnił pierwowzór literacki Zapolskiej: w ograną problematykę mieszczańskiej moralności wplótł współczesne dylematy. Są nimi konieczność sprostania obecnym wymogom wizerunkowym i wpisanie się w społeczny mainstream.
Taraszkiewicz przedstawia ten nowy – w stosunku do dzieła Zapolskiej – rys. Jego Aniela, nie mogąc znieść obecności pod jednym dachem inności – pozbywa się jej. Pozbywa w sensie dosłownym. Wyrzuca lokatorkę, która nie mogąc sprostać ostracyzmowi społecznemu wkrótce po zmianie płci podjęła próbę samobójczą; pozbywa się też Hanki, która w wersji Taraszkiewicza występuje potrójnie „zmultiplikowana”. Hanka jest solą w oku Anieli nie tylko ze względu na zawiedzione ambicje w stosunku do syna (twierdzącego, że to właśnie ona stanowi obiekt jego uczuć), ale także ze względu swoją „nietakość”. Wszystkie bowiem Hanki wzięte zostały z „wutezetu” (Warsztaty Terapii Zajęciowej – ośrodki, w których osoby niepełnosprawne mają zajęcia z terapeutami) i w ocenie Dulskiej, tam właśnie jest ich miejsce.
Dramat Gabrieli Zapolskiej nie bez powodu określany jest mianem tragifarsy kołtuńskiej. Mimo iż powstał ponad sto lat temu, stereotypy społeczne pozostały niezmienne, niektóre nawet uległy zaostrzeniu. Dlatego właśnie historię tę można opowiadać wciąż na nowo i – przynajmniej na razie – nic nie wskazuje na to, by straciła cokolwiek na swojej aktualności.
Spektakl będzie można obejrzeć w Centrum Kultury Muza 5 marca o godzinie 11.30. Bilety kosztują 15 zł.
Strona internetowa teatru: www.teatrarka.pl
Facebook: www.facebook.com/Teatr.Arka?ref=hl