Filmy na marzec

28

Między innymi amerykańską produkcję „Wielkie oczy” oraz nominowane do Oscara polskie dokumenty: „Nasza klątwa” i „Joanna”, będzie można obejrzeć w marcowym DKF-ie w lubińskim kinie Muza.

Seanse odbywać się będą, jak zwykle, w środy o godzinie 19 w dużej sali Muzy. Bilet na jeden film kosztuje 12 zł. Za karnet na wszystkie produkcje zapłacimy 35 zł.

W marcu w DKF-ie wyświetlony zostanie na początek, 4 marca, film „Wielkie oczy”. Potem, 11 marca, obejrzymy „Grę tajemnic”. 18 marca pokazane zostaną polskie dokumenty „Nasza klątwa” i „Joanna”. A na koniec, 25 marca, będzie można zobaczyć „Między nami dobrze jest”.

Szczegóły na temat DKF-u można znaleźć na stronie www.ckumza.eu

O filmach:

4 marca – „Wielkie oczy” (USA)
Film oparty na prawdziwej historii malarki Margaret Keane w reżyserii jednego z największych wizjonerów współczesnego kina – Tima Burtona („Alicja w krainie czarów”, „Mroczne cienie”). W rolach głównych występują Amy Adams („American Hustle”) i Christoph Waltz („Django”). W latach sześćdziesiątych XX wieku świat zachwyca się intrygującymi portretami kobiet i dzieci o tajemniczych, wielkich oczach. Autorstwo obrazów przypisuje sobie niezwykle ambitny Walter Keane. Jednak za genialnymi pracami stoi żyjąca w jego cieniu żona Margaret. Kobieta walczy o prawdę, uznanie w społeczeństwie i wyzwolenie się spod wpływu bezwzględnego despoty.

11 marca – „Gra tajemnic” (USA/ Wlk. Brytania)
Film otrzymał aż 8 nominacji do tegorocznych Oscarów. Przedstawia pasjonującą, prawdziwą historię niezwykle utalentowanego Alana Turinga, brytyjskiego matematyka, który w kluczowym momencie II wojny światowej złamał niemiecki kod Enigma. W rolach głównych występują fenomenalny Benedict Cumberbatch („Sierpień w hrabstwie Osage”, serial „Sherlock”) i Keira Knightley („Duma i uprzedzenie”). Zespół najbardziej utalentowanych ludzi na świecie pracuje pod okiem genialnego Alana Turinga nad złamaniem skomplikowanego kodu, którym posługują się naziści. Ich niesamowite dokonania, oparte częściowo na pracy polskich naukowców, pozwalają położyć kres najbardziej okrutnej wojnie w historii dużo wcześniej, niż wydawało się to możliwe. Po tych wydarzeniach Turing w blasku chwały przystępuje do badań, których efektem będzie największa rewolucja naszych czasów – powstanie komputera. Mimo niesamowitych zasług, ekscentryczny geniusz wpadnie w poważne kłopoty, które doprowadzą do nieoczekiwanego zwrotu w tej fascynującej historii.

18 marca – „Nasza klątwa” (Polska) i „Joanna” (Polska)
Historyczny moment dla polskiej kinematografii – dwa krótkometrażowe filmy dokumentalne nominowane do tegorocznego Oscara.

„Nasza klątwa” – reż. Tomasz Śliwiński
Film stanowi osobistą wypowiedź reżysera, który wraz z żoną musi zmierzyć się z bardzo rzadką, nieuleczalną chorobą ich nowo narodzonego dziecka – Klątwą Ondyny (Zespół Wrodzonej Ośrodkowej Hipowentylacji, CCHS). Chorzy podczas snu przestają oddychać i wymagają dożywotniego wspomagania czynności oddechowych za pomocą respiratora. W trakcie filmu ukazany jest proces oswajania lęku związanego z tą chorobą. Historia bohaterów filmów opisana jest na blogu www.leoblog.pl

„Joanna” – reż. Aneta Kopacz, muzyka Jan A. P.Kaczmarek
Joanna smakuje każdą chwilę, pomimo że zdiagnozowano u niej poważną chorobę. Swojemu synkowi obiecała, że zrobi wszystko, aby być z nim jak najdłużej. Nie poddaje się. Dla Jasia prowadzi blog, w którym opisuje ich codzienność – prosto i trafnie. Sam blog staje się dla wielu czytelników inspiracją do uważnego i szczęśliwego życia. Film ukazuje fragmenty z życia Joanny, jej męża Piotra i synka Jasia. Rozgrywany w dyskretnych obserwacjach, nastrojowy, często zabawny. Prosty, zmysłowy, o przyglądaniu się życiu, i o miłości.

25 marca – „Między nami dobrze jest” (Polska)
Z okazji przypadającego 27 marca Międzynarodowego Dnia Teatru, zapraszamy do DKF-u na filmową adaptację wystawionej przez Grzegorza Jarzynę na scenie TR Warszawa i cieszącej się ogromnym sukcesem sztuki Doroty Masłowskiej „Między nami dobrze jest”. Sztuka została napisana przez Masłowską w 2008 r. na zamówienie TR Warszawa i wystawiona rok później na scenie przy Marszałkowskiej 8. To opowieść o polskim społeczeństwie czasu transformacji – pełna groteskowych dialogów złożonych z przewrotnie potraktowanych cytatów z popkultury, szyderstw z języka reklam, kolorowych czasopism, tabloidów i stereotypów narodowych. Głównymi bohaterkami są żyjące poniżej minimum socjalnego, zamieszkujące ciasną warszawską kawalerkę przedstawicielki trzech pokoleń kobiet: Osowiała Staruszka na wózku inwalidzkim (Danuta Szaflarska), jej córka Halina (Magdalena Kuta) i wnuczka – Mała Metalowa Dziewczynka (Aleksandra Popławska). Panoramę postaci uzupełniają ich sąsiedzi – roznosicielka ulotek Bożena i reżyser filmu Koń, który jeździł konno, a także dwójka aktorów, prezenterka telewizyjna oraz pragnąca ratować różnego rodzaju „biednych ludzi” Edyta.


POWIĄZANE ARTYKUŁY