Styczeń z DKF-em

25

Między innymi rosyjski i austriacki film będzie można obejrzeć w styczniowym DKF-ie w lubińskim kinie Muza. Jako pierwszy wyświetlony zostanie film „Duży zeszyt”, czyli ekranizacja bestsellerowej powieści Agoty Kristof o niezwykłej więzi braci bliźniaków jednoczących się w przetrwaniu pełnej okrucieństw wojny.

Seanse w ramach DKF-u będą się odbywać jak zwykle w każdą środę o godzinie 19. Bilet na jeden film kosztuje 12 zł. Za karnet na cały miesiąc zapłacimy 35 zł.

Na początek, 7 stycznia, widzowie zobaczą film „Duży zeszyt”. Następnie, 14 stycznia wyświetlona zostanie produkcja „Alfabet”, nagrodzona na tegorocznym PLANET+ DOC FILM FESTIVAL oraz na Międzynarodowym Festiwalu Filmów Dokumentalnych w Amsterdamie w 2013 r.

21 stycznia będzie można obejrzeć rosyjski film „Lewiatan”, a 28 stycznia „Klub Jimmy’ego”.

O filmach:

7 stycznia „Duży zeszyt” (Węgry, Austria, Francja, Niemcy)

Ekranizacja bestsellerowej powieści Agoty Kristof o niezwykłej więzi braci bliźniaków jednoczących się w przetrwaniu pełnej okrucieństw wojny. Zwycięzca MFF w Karlowych Warach oraz węgierski kandydat do Oscara w 2014 r.
II wojna światowa. Ojciec przed rozstaniem z dwoma trzynastoletnimi synami daje im zeszyt przykazując, aby zapisywali w nim codzienne doświadczenia. Chłopcy mają znaleźć schronienie u babci na wsi. Jednak kobietę bardziej interesuje zawartość butelki niż jej własne wnuki. Zamiast azylu chłopców czeka brak miłości, walka o przetrwanie i doświadczenie okrucieństw wojny. Koszmarna rzeczywistość znajduje odzwierciedlenie w rzeczowych, pozbawionych uczuć wpisach w zeszycie. Film pokazuje drastyczny obraz wojny widzianej oczami dziecka, choć nieco inny niż kino zdążyło nas przyzwyczaić.

14 stycznia „Alfabet” (Austria)

Film nagrodzony na tegorocznym PLANET+ DOC FILM FESTIVAL oraz na Międzynarodowym Festiwalu Filmów Dokumentalnych w Amsterdamie w 2013 r. Obraz zmusza do przyjrzenia się obowiązującemu w Polsce systemowi edukacji. 98% dzieci w wieku 3, 5 lat wykazuje poziom geniuszu w myśleniu kreatywnym, jednak po ukończeniu szkoły jest to zaledwie 2%. Czy wszystkiemu winna jest przesadnie ustandaryzowana edukacja, oparta na współzawodnictwie i wymiernych ocenach, która zabija dziecięcą kreatywność i wyobraźnię, ucząc szablonowego sposobu myślenia? Na ekranie zobaczymy, w jaki sposób współczesny system edukacji determinuje nasz sposób patrzenia na świat i kształtuje naszą osobowość. Pokazana w filmie Dolina Śmierci to najbardziej gorące miejsce na świecie, w którym nie rośnie nic, bo deszcz praktycznie tu nie pada – gdy jednak spada go kilka centymetrów, w Dolinie pojawiły się kwiaty. To metafora ukazująca co dzieje się z ludzkim umysłem, który w sprzyjających warunkach również może „rozkwitnąć”. Sir Ken Robinson, ekspert od spraw edukacji, otwarcie przyznaje, że współczesny świat w sposób systematyczny niszczy potencjał wyobraźni zarówno w dzieciach, jak i w dorosłych. Yang Dongping, profesor z pekińskiego Institute of Technology, narzeka na coraz silniejsze traktowanie edukacji w Chinach w kategoriach rynkowych, co wciąga dzieci w niebezpieczną spiralę współzawodnictwa. Andreas Schleicher (niemiecki specjalista w tej dziedzinie) dostrzega zalety wprowadzenia międzynarodowych standardów w zakresie testów, ponieważ wg niego dają one równe szanse wszystkim dzieciom.

21 stycznia „Lewiatan” (Rosja)

Kola mieszka z młodą żona Lilą i nastoletnim synem Romą w małym miasteczku nad morzem w północnej Rosji. Ma stary drewniany dom, położony nad zatoką, który odziedziczył po ojcu. Mer miasteczka Wadim Szelewiat, w którego gabinecie wisi na ścianie portret Władimira Putina, wygrał z Kolą sprawę sądową i zamierza wyrzucić go z domu. Na pomoc przybywa Dimitri – znajomy prawnik z Moskwy, który wie, jak uratować majątek Koli. Rozpoczyna się walka o przetrwanie ze skorumpowaną strukturą władzy, która zaczyna być coraz bardziej agresywna.
„Lewiatan” to czwarty, uznany za najlepszy i najbardziej odważny film fabularny w karierze Andrieja Zwiagincewa, znanego w Polsce z filmów: „Elena”, „Powrót” i „Wygnanie”. To współczesny filmowy dramat z elementami czarnej komedii. Ten ciekawy przykład metaforycznej satyry o współczesnej Rosji, pełnej głębokiej ironii jest współczesną wersja Księgi Hioba, nagrodzoną na festiwalu w Cannes w 2014 roku Nagrodą za Najlepszy Scenariusz. W filmie wykorzystano przepiękną muzykę Philipa Glassa z opery „Echnaton”, która w doskonały sposób oddaje atmosferę filmu.

28 stycznia „Klub Jimmy’ego” (Wlk. Bryt., Francja, Irlandia)

Stworzyć młodzieżowy klub. Miejsce, w którym można się uczyć, wymieniać poglądy, otwarcie mówić o tym, co się myśli, bawić się, tańczyć. Czy to grzech? Na irlandzkiej prowincji lat dwudziestych ubiegłego wieku, nikt by się na coś takiego nie odważył. Nikt, poza Jimmym Graltonem, który po latach spędzonych w USA wraca do rodzinnej Irlandii. Najnowszy film Kena Loacha („Jestem Joe”, „Ziemia i wolność”, „Wiatr buszujący w jęczmieniu”, „Szukając Erica”).


POWIĄZANE ARTYKUŁY