Wszyscy górnicy zostali bezpiecznie wyprowadzeni na powierzchnię po serii sobotnich wstrząsów w kopalniach KGHM. Spółka podsumowała akcję ratunkową po najsilniejszym z nich, do którego doszło o godz. 8.11 w Zakładach Górniczych Lubin.

Jak już informowaliśmy, w sobotę rano w kopalniach KGHM doszło do serii wstrząsów górotworu. Najsilniejszy z nich wystąpił o godz. 8.11 w Zakładach Górniczych Lubin i był odczuwalny przez mieszkańców nie tylko Lubina i okolic, ale także miejscowości oddalonych o kilkadziesiąt kilometrów. Po wstrząsie rozpoczęto akcję ratunkową, ponieważ w rejonie zagrożenia znajdowało się 20 pracowników.
KGHM poinformował, że wszyscy górnicy zostali już bezpiecznie wyprowadzeni na powierzchnię. Dziewiętnastu z nich opuściło zagrożony rejon o własnych siłach, natomiast ostatni pracownik, operator maszyny, pozostawał w kabinie pojazdu. Ratownicy przez cały czas utrzymywali z nim kontakt, a następnie bezpiecznie wyprowadzili go na powierzchnię.
– W wyniku wstrząsu siedem osób zostało przewiezionych do szpitala na szczegółowe badania. Pozostałym pracownikom udzielono pomocy na miejscu. Życiu i zdrowiu żadnego z poszkodowanych nie zagraża niebezpieczeństwo – przekazuje biuro prasowe KGHM.
Przed godziną 13.00 w Zakładach Górniczych Lubin zakończyła się akcja ratunkowa. Wszyscy górnicy, którzy przebywali w strefie zagrożenia w momencie wstrząsu o godzinie 8.11 są bezpieczni. Obecnie znajdują się pod opieką lekarzy. Ich stan jest dobry. Według wstępnych ustaleń jedna… pic.twitter.com/orhbfReyfc
— KGHM Polska Miedź (@KGHM_SA) July 11, 2026



