Straciła oszczędności całego życia

1572

Telefoniczne czy internetowe oszustwa stały się już smutną codziennością. Mimo licznych apeli w mediach oraz ze strony policji regularnie ktoś wpada w sidła przestępców, nierzadko tracąc dorobek całego swojego życia. Najczęściej ofiarami padają osoby starsze. Nie inaczej było też w opisywanym przypadku, gdy 79-letnia lubinianka straciła 140 tys. zł…

Fot. ilustracyjne (Pixabay.com)

Choć powszechna świadomość jest coraz większa, oszuści nie odpuszczają, co rusz wymyślając nowe metody „zarabiania” na czyjejś naiwności i zaufaniu. Tym razem ich ofiarą padła 79-letnia mieszkanka Lubina. Jak ustalili funkcjonariusze, kilka dni temu do kobiety na telefon stacjonarny zadzwonił mężczyzna podający się za policjanta. Rozmówca poinformował, że na terenie miasta grasuje szajka złodziei, która włamuje się do mieszkań i usypia lokatorów gazem, a następnie kradnie pieniądze.

– Fałszywy policjant przekonał kobietę, że do tej sprawy zostały zatrzymane dwie osoby i to od nich posiada informacje, gdzie planowane są kolejne włamania. Dlatego też, aby złapać przestępców, rozmówca poprosił seniorkę, aby ta spakowała wszystkie oszczędności, jakie ma w domu i przekazała je policjantowi, który będzie czekał pod jej oknem – relacjonuje aspirant sztabowy Sylwia Serafin, oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Lubinie.

79-latka się nie zgodziła, bojąc się, że straci swoje oszczędności. W rozmowie uczestniczyła również oszustka, podająca się za prokuratorkę, potwierdzając słowa fałszywego funkcjonariusza.

Pokrzywdzona zawołała swoją wnuczkę, która również rozmawiała z oszustami. Finalnie reklamówka z pieniędzmi została wystawiona pod drzwi mieszkania, skąd szybko zniknęła. 79-latka straciła wszystkie oszczędności swojego życia.

Przy tej okazji policja po raz kolejny przypomina:

  • policjanci czy prokuratorzy nigdy nie dzwonią z informacją o prowadzonej akcji ani nie proszą o przekazanie komuś pieniędzy, przelanie ich na konto lub pozostawienie w jakimś umówionym miejscu. Jeżeli odebrałeś taki telefon bądź pewien, że dzwoni oszust. Natychmiast się rozłącz i zawiadom Policję;

  • bądź czujny w kontaktach z nieznajomymi i pod żadnym pozorem nie przekazuj im pieniędzy;

  • słysząc w słuchawce prośbę o finansową pomoc, rozłącz się i sam zadzwoń do osoby za którą podaje się rozmówca, aby zweryfikować tę informację; 

  • kieruj się rozsądkiem przy podejmowaniu wszelkich decyzji finansowych.

– Nie dajmy się oszukać! Nietypowe sytuacje oraz wszelkie podejrzane prośby o przekazanie pieniędzy zgłaszajmy na Policję, wcześniej rozłączając rozmowę z potencjalnym przestępcą – ostrzega rzeczniczka.


POWIĄZANE ARTYKUŁY