Segregowanie odpadów wcale nie takie łatwe

414

Okazuje się, że segregacja śmieci nadal wielu osobom przysparza problemy. O ile jeszcze plastik, papier i zmieszane Polacy umieją odpowiednio oddzielić, tak bioodpady już niekoniecznie.

Fot. SHVETS production/Pexels

Na stronie internetowej odpady.lubin.pl lubinianie mogą znaleźć porady, jak należy segregować śmieci. Pojawił się również apel do mieszkańców o rozwagę i odpowiedzialność.

Do pojemnika na odpady bio często trafiają bowiem resztki jedzenia, które nie powinny się tam znaleźć, np. to co zostanie z obiadu, jak kości. Do tego nieraz owe bioodpady pakujemy w plastikowe worki na śmieci i wraz z nimi wyrzucamy. A do takiego brązowego pojemnika mogą trafić tylko biodegradowalne worki!

Fot. Julia M Cameron/Pexels

– Kiedy do pojemnika na bioodpady wrzucimy plastikowy worek albo resztki jedzenia w opakowaniu – cała zawartość pojemnika jest zakwalifikowana jako odpad zmieszany. A to oznacza, że segregacja idzie na marne, a koszty wywozu rosną – informują pracownicy MPWiK, które w Lubinie zajmuje się gospodarką odpadami.

Jeśli mamy wątpliwości, co można a czego nie można wyrzucać do pojemnika na bio, warto skorzystać z wyszukiwarki udostępnionej na stronie odpady.lubin.pl (TUTAJ). Przyda się jednak zapamiętać zasadę, że do pojemników bio wrzuca się tylko to, co można kompostować, czyli resztki warzyw i owoców (bez opakowań), fusy z kawy i herbaty, obierki, zwiędłe kwiaty, liście, trawę i papierowe ręczniki (czyste, bez chemii).

Nigdy natomiast nie można do niego wyrzucać: plastikowych worków, szkła, metalu, tekstyliów, resztek mięsnych, jedzenia w opakowaniach, pampersów i ręczników z chemikaliami.


POWIĄZANE ARTYKUŁY