W czerwcu zapraszają na dwa koncerty

27

Wyjątkowo w maju się nie odbędzie, ale za to w czerwcu organy zabrzmią aż dwa razy. Narodowa Orkiestra Dęta zaprasza na dwa koncerty w kościele Matki Bożej Częstochowskiej w Lubinie.

Narodowa Orkiestra Dęta systematycznie, co miesiąc, zaprasza lubinian do kościoła pw. Matki Bożej Częstochowskiej, by posłuchać muzyki wykonywanej na zabytkowych odrestaurowanych organach. Tym razem, wyjątkowo, majowy koncert został przesunięty na czerwiec. Reszta pozostaje bez zmian – wstęp jest bezpłatny.

3 czerwca o godz. 18.45 odbędzie się „Organowy Dzień Matki” – organom towarzyszyć będzie flet i klarnet. Wystąpią wybitni artyści – Ildiko Juhasz (flet), Roman Widaszek (klarnet) oraz Julian Gembalski (organy).

Publiczność zgromadzona w kościele usłyszy m.in. utwory George Friderica Händela Przybycie Królowej Saby z oratorium Salomon HWV 67 i Sonatę C-dur HWV 365, Wolfganga Amadeusza Mozarta Koncert klarnetowy A-dur, cz. II Adagio KV 622, improwizację Juliana Gembalskiego na temat pieśni Matko Najświętsza, do serca Twego oraz Franza Schuberta Ave Maria.

– To niezwykłe wydarzenie muzyczne to nie tylko uczta dla melomanów, ale również pełne wdzięczności i ciepła spotkanie z muzyką, dedykowane wszystkim matkom – wypełnione emocją, subtelnością i duchową głębią – mówi Joanna Banaszak z Narodowej Orkiestry Dętej. – Koncert „Organowy Dzień Matki” to niepowtarzalna okazja, by w otoczeniu muzyki Händla, Mozarta, Fauré i Schuberta poczuć wdzięczność i miłość – emocje, które niezmiennie towarzyszą matczynemu sercu – dodaje.

Kolejny koncert odbędzie się 13 czerwca, również o godz. 18.45. Tym razem będzie można usłyszeć muzykę dawną, barokową. Na organach zagra Hanna Dys.

– Artystka zabierze słuchaczy w podróż przez pełne ekspresji i duchowości dzieła największych kompozytorów epoki baroku. W programie znajdą się utwory mistrzów północnoniemieckiej szkoły organowej, takich jak Franz Tunder, Dietrich Buxtehude, Johann Adam Reinken, Matthias Weckmann, Johann Jakob Froberger, Georg Muffat, oraz oczywiście niezrównanego Johanna Sebastiana Bacha. Koncert zamknie monumentalne Preludium i fuga G-dur BWV 541 – jedna z najwspanialszych kompozycji organowych Bacha – wylicza Joanna Banaszak.

„Z głębi barokowej duszy” to propozycja nie tylko dla koneserów muzyki dawnej, ale i dla tych, którzy pragną na nowo odkryć siłę duchowej ekspresji baroku.


POWIĄZANE ARTYKUŁY